Mürekkep Ve Kamışın Aşkı: Hat Sanatı - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Mayıs 2024 - 11:26

Mürekkep Ve Kamışın Aşkı: Hat Sanatı

Mürekkep Ve Kamışın Aşkı: Hat Sanatı
Son Güncelleme :

26 Aralık 2022 - 17:47

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde Suriye’li ve Trük vatandaşlarına hizmet veren Tayvan Kültür Merkezi, farklı bir projeyi daha hayata geçirdi.
Suriye’li Hattat Faiz El Ahmet küçük yaşdan beri bu sanatı icra ediyor. Savaştan sonra da Türkiye’ye gelerek bu sanatı tekrar icra ederek Kurslar açarak hayatına devam ediyor. Hattatlık Sanatı Osmanlıdan günümüze kadar gelen ve usta çırak ilişkisiyle gelişen hat sanatının inceliklerini şunlar; “Hattatlık sanatının varlığı yüzyıllar öncesine kadar dayanıyor. Özetle güzel yazı sanatı. Yazı ve çizgilerle icra ediliyor. Hat sanatında yazı takımı, aharlı kağıt, mürekkep, lika, hokka, celi kalem ve mühre gibi çeşitli malzemeler kullanılıyor. İki tip yazı var. Biri Arapça hat, diğeri de Latin hat sanatı. Arapça ismi hat sanatı, Latince ismi ise kaligrafi olarak geçiyor. Atölyemde ağırlıklı olarak Latin hattını kullanıyoruz. Dünyanın her yerinde güzel yazı dediğimiz şey zaten var. Yazı güzel bir şekilde sunulduğunda karşı tarafta bir etki bırakıyor. Eskiden matbaanın olmadığı dönemlerde insanlar, eserlerinin çoğunu kendi yazıyordu. Matbaa kullanımı ortaya çıkınca, doğal olarak kaligrafiye rağbet azaldı.
Bu sanatı hayata geçirmek ve yeni Hattat sanatçıları yetiştirmek üzere Kurslar Hattatlık ve kişiye özgü tasarımlarını sürdürmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Hattat Faiz El Ahmet bu sanata olan olan tutkusunu ise şöyle anlatıyor: “Atölyemi, başka bir yerde açmayı düşünmedim çünkü yapacağım işin ruhunu, enerjisini en iyi bu merkez yansıtıyor. Hem şehir dışı hem de yurt dışından gelen turistlerin adeta uğrak noktası.
Burada Hattatlık geleneğini yaşattığını söyleyen ‘ Faiz El Ahmet, “Şöyle bir bakın merkeze göreceksiniz hemen hemen hepsi insanlara huzur verecek mutlu edecek güzel anlar yaşatıyor. Burada sadece yürüyüş yapmıyorsunuz aynı zamanda geçmişe de yolculuk yapıyorsunuz. Bu Merkezin bir ruhu var ve burada sanat yapmaktan son derece memnunum” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.