Öğretim Üyesi Över, Hatay’ı İşaret Etti! « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

31 Temmuz 2021 - 05:43

Öğretim Üyesi Över, Hatay’ı İşaret Etti!

Öğretim Üyesi Över, Hatay’ı İşaret Etti!
Son Güncelleme :

31 Ocak 2020 - 9:12

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Semir Över, Elazığ Sivrice depremini değerlendirerek, Hatay için önemli uyarılar yaptı.
Prof. Dr. Semir Över, yaptığı değerlendirmede şu bilgileri paylaştı: “24.01.2020 tarihinde Sivrice (Elazığ)’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem Doğu Anadolu Fay (DAF) hattında meydana gelmiş doğrultu atımlı karakterli bir depremdir. Depremden hemen sonra KRDAE (Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü) tarafından yüzlerce artçı deprem kaydedilmiştir. Yaklaşık son 100 yılda DAF hattı boyunca meydana gelen 6.0 ve daha büyük depremler sırasıyla 1964 Malatya (M=6.0), 1966 Bingöl (M=6.0), 1971 Bingöl (7.1), 2003 Bingöl (6.4) ve 2010 Elazığ (6.1) ve 2020 Elazığ (6.8). Depremlerin dağılımlarına bakıldığında, DAF hattının kuzey-doğu ucunda (Bingöl ve civarı) ve orta kesiminde (Elazığ ve civarı) yoğunlaştığını görüyoruz. Fayın güney-batı ve güneyinde yer alan sırasıyla Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerinde yaklaşık son 100 yılda 6.0’dan büyük deprem meydana gelmemiştir. Fayın güneybatı kesiminde yer alan ve tarihsel dönem boyunca büyük ve yıkıcı depremlere (M≥6.0) maruz kalan Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerinde sismik boşluk söz konusudur. 1966 Bingöl depreminden sonra meydana gelen 6.0 ve daha büyük depremlerin dağılımlarına bakıldığında yıkıcı deprem aktivitesinin zamanla güneybatıya doğru göç ettiği gözlenmektedir. Aktivitenin bundan sonraki etkilerinin Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerinde olabileceği göz ardı edilmemelidir. Benzer göç durumunu ülkemizin en önemli fayı olan Kuzey Anadolu Fayı (KAF) boyunca gördük. Şöyle ki, yıkıcı deprem aktivitesi 1939 Erzincan depremi (fayın doğu kesiminde) ile başladı. Daha sonra 1943 Ladik depremi (fayın orta kesimi) ve 1944 Gerede depremleriyle fayın batı kesimini ve daha sonra 1951 Kurşunlu (Çankırı) ve 1967 Mudurnu depremiyle Marmara bölgesine kadar göç etmiştir.
Bu değerlendirmeler ışığı altında; çağdaş bir afet yönetimi stratejisi benimsenerek, gerekli tedbirlerin alınması ve hazırlıkların yapılması, Hatay ve civarında meydana gelebilecek olası bir depremin muhtemel zararlarının en aza indirgenebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu süreç içerisinde, en sade bireyden en yetkili makamlara kadar, herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir”.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.