Ömer Faruk Temel: Engeller birlikte aşılır - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

16 Haziran 2024 - 18:42

Ömer Faruk Temel: Engeller birlikte aşılır

Ömer Faruk Temel: Engeller birlikte aşılır
Son Güncelleme :

05 Aralık 2022 - 16:44

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Fetih-Der İnsani Yardım Vakfı Hatay İl Temsilcisi Ömer Faruk Temel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Temel, engellerin birlikte aşılacağını belirtti. Bizler; hem İnsanı yeryüzündeki en değerli varlık olarak gören bir anlayışın, hem de “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” fikrini medeniyet mefkuresinin ana teması yapmış bir mirasın temsilcileriyiz diyen Temel mesajında; “Başımıza gelecek bir kazadan sakınmak, olacaklara şimdiden önlem almak imkan dahilinde. Ancak hepimiz doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybıyla sonuçlanan bir engel durumunun da adaylarıyız. Bugün bu durumda olan birçok kardeşimiz var. Bu yüzden hepimiz daha çok duyalım, görelim, anlatalım, birbirimizi daha çok hissedelim, engelli kardeşlerimizle yan yana geldiğimizde onları anlamaya çaba gösterelim. Acıyarak değil, tanımak amacıyla onlara yaklaşalım. Maalesef bugün engelli vatandaşlarımızın birçoğu çeşitli sebeplerden dolayı toplumdan uzak olarak yaşamlarını sürdürmektedir. Sosyal hayatımızda karşılaştığımız bir çoğunun ise engelsiz insanların duyarsızlığı ile yaşamları olduğundan daha da zor hale gelmektedir.
BUGÜNÜN ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARINA ÇÖZÜM SUNMASINI DİLİYORUM
Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir. Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere birçok belge engellilik sorununu temelde, bir insan hakları sorunu olarak ele almaktadır. Bizim anayasamız ve yasalarımız da engellilere ilişkin olarak evrensel değerleri baz alarak birçok düzenlemeyi ön görmüş, devleti engellilerin sorununa yönelik yükümlü kılmıştır. Bugün güçlü Devletimizin evrensel ölçülerde engelli bireylerini sahiplenme çabası en üst düzeyde kendini hissettirmektedir. Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler teşkilatınca alınan bir kararla, 3 Aralık günü ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu anlamlı günde özürlü vatandaşlarımıza yönelik duyarlılığımızın had safhada olduğu muhakkaktır. Bu duygularla; engelli yurttaşlarımıza ve onların ailelerine sağlık, mutluluk ve huzurlu bir yaşam diliyorum. Bu günün engelli yurttaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını temenni ederek, tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.