Oto yedek parça ve demir hurdaları ile hayvan heykeli ve sehpa yapıyor « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Ocak 2021 - 10:38

Oto yedek parça ve demir hurdaları ile hayvan heykeli ve sehpa yapıyor

Oto yedek parça ve demir hurdaları ile hayvan heykeli ve sehpa yapıyor
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2018 - 9:11

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde, heykel ve mozaik sanatı ustası Mervan Altınorak, hurdacılardan topladığı oto yedek parçaları ve demir atıkları ile çeşitli hayvan heykeli ve masa altı sehpaları yapıyor.
Asıl mesleği mozaik taşları ile resim yapmak olan Altınorak, bu defa hurdadan hayvan heykeli yapmaya karar verdiğini ve işe internetten hayvan resimlerini inceleyerek başladığını söyledi.
GEYİK YAPMAKLA BAŞLADI
İncelemelerinden sonra geyik heykeli yapmaya karar verdiğini, bunun için de önce geyiğin anatomisi üzerinde çalıştığını anlatan Altınorak, “Çalışmaya ilçedeki hurda satıcıları ve oto tamir atölyelerinden hurda temin etmekle başladım. Geyiğin iskeletini yaptım. Demir çubuk, bilye, buji, anahtar, yay gibi türlü hurda parçalarından heykeli yaptım. Yaklaşık 300 kğ hurda kullandım. Göz, kulak, burun gibi en küçük detayı yaptım. Geyik heykelinden başka kedi, köpek, kaplumbağa heykelleri, masa altı sehpalar da yapıyorum” dedi.
EĞİTİMİNİ GÖRMEDİM
Gerek mozaik taşları ile resim ve gerekse demir hurdalarla heykeller yapan Altınorak, işin eğitimini almadığını sadece internette inceleme yaparak bilgi sahibi olduğunu söyledi. Altınorak, “Çok araştırdım ve heykelleri yaptım. Bu arada yaptığım araştırmada hurda sanatının Türkiye’de yaygın olmadığını da öğrendim. Amacım hurda sanatının Türkiye’de yaygın hale gelmesini, hatta uluslar arası düzeyde yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bunun için araştırmaya ve heykeller yapmaya devam ediyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.