PAMUKTA ALTIN YIL « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Ocak 2022 - 06:18

PAMUKTA ALTIN YIL

PAMUKTA ALTIN YIL
Son Güncelleme :

17 Eylül 2021 - 9:25

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Pamukların toplanmaya başlandığı Amik Ovasında çiftçilerin yüzü gülüyor. Pamuktaki rekolte ve fiyat yüksekliği çiftçilere altın bir yıl yaşatacak.
Bereketli Amik Ovasında pamuk ekimi yapan çiftçiler rekoltenin yüksekliğine seviniyor. Dönüm başına 500 kilogramın üstünde ürün almaya başlayan çiftçilerin sevinci bununla da kalmıyor. Geçtiğimiz yıl 4500 lira düzeyinde seyreden pamuk fiyatı şu günlerde 9000 liradan işlem görüyor.
Devlet tarafından verilen desteklerle 10 bin liranın üstünde seyredecek olan pamuk fiyatları çiftçilere pamukta altın bir yıl yaşatacak.
Pamuktaki girdi fiyatlarının yüksekliği ardından yüksek rekolte ve yüksek fiyat çiftçilerin umutlarını arttırdı.
Pamuktaki altın çağın uzun süredir ekonomik sıkıntı yaşayan esnaflara da bir umut kapısı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
TAHTAKÖPRÜ BARAJININ ETKİSİ BÜYÜK
Çiftçilerin her geçen yıl daha iyi rekolteler elde etmesindeki sebeplerden şüphesiz en önemlisi tarım sulama suyunun bolluğu. Geçtiğimiz yıllarda 2.ürünü bir tarafa bırakın pamuk ekimini dahi yapamayan çiftçiler bu yıl sulama suyu konusunda çok büyük sorun yaşamadı. Türkiye genelinde havaların kurak gitmesi nedeniyle barajların dolmaması nedeniyle bir çok yerde sulama suyu sıkıntısı yaşanırken Ovadaki sıkıntı az bir oranda hissedildi. Her tür ekimi rahat bir şekilde yapan çiftçilerin imdadına tamamlanan Tahtaköprü barajı yetişti. Pamuk sezonunda yaşanılan sulama suyu sıkıntısı Menzelet Barajından aktarılan 30 milyon m3 su ile ortadan kaldırıldı.
Tahtaköprü barajı Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın büyük gayretleriyle bitirilerek çiftçilerin hizmetine sunulmuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.