Patates çiftçinin yüzünü güldürdü « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Nisan 2021 - 10:34

Patates çiftçinin yüzünü güldürdü

Patates çiftçinin yüzünü güldürdü
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2017 - 20:02

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde hasadına başlanılan patates çiftçinin yüzünü güldürdü. Geçen yıl üreticisini kazandırmaması nedeniyle bu yıl ekim alanı düşen patatesin kilosu 80-90 kuruştan satılıyor.
Reyhanlı’da 18 bin dekar alana yapılan patatesin hasadı devam ediyor. Dekar başına 4 ton ürün aldıklarını söyleyen Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Yardımcısı Mahmut İri, bu yıl patates eken üreticinin fiyat ve pazar açısından memnun olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz sezonda piyasada fiyatı 20-30 kuruştan satılan patatesin kilosunun 80-90 kuruştan alıcı bulduğunu söyleyen İri, “Ürün fiyat ve rekolte açısından daha iyi durumda. İç piyasanın yanı sıra başta Körfez ülkeleri olmak üzere Rusya ve Gürcistan’a ihraç ediliyor. Patates geçen yıla göre bu yıl üreticisinin yüzünü güldü. Gelecek sezon için daha da umutluyuz” dedi.
OVADA SU SORUNU VAR
Ovada su sıkıntısı yaşandığını söyleyen İri, ekili alanların sulanması için çiftçilerin 300-400 metre yer altından su aldıklarını söyleyerek, suyun ova için önemli olduğunu Reyhanlı Barajı’nın devreye girmesi ile sorunun ortadan kalkacağını belirtti.
3

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.