Ramazan ayı öncesinde İdlib’te göç krizi « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Aralık 2021 - 20:34

Ramazan ayı öncesinde İdlib’te göç krizi

Ramazan ayı öncesinde İdlib’te göç krizi
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 9:27

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Beşar Esed rejimi ve destekçilerinin Suriye’nin İdlib ilindeki sivil yerleşim yerlerine yönelik hava saldırıları sonucu en az 100 bin kişi, Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki kamplara sığındı. İHH İnsani Yardım Vakfı, göç yolundaki sivillere yardım malzemesi ulaştırdı.
Esed rejimi ve destekçilerinin Suriye’nin İdlib ilindeki sivil yerleşim yerlerine yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırması nedeniyle son bir haftada en az 100 bin kişi Türkiye sınırına yakın konumdaki kamplara sığınmak zorunda kaldı.
İdlib’in güneyinden kuzeyine doğru kısmen daha güvenli alanlara göç eden ailelere İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından konserve, bisküvi, içme suyu, meyve suyu ve ekmek gibi besinlerin bulunduğu acil ihtiyaç paketleri ile çeşitli yardım malzemeleri ulaştırıldı.
İHH Suriye Çalışmaları Reyhanlı Ofisi Koordinatörü Zeki Tahiroğlu, yaptığı açıklamada, son bir haftada yoğunlaşan saldırıların neden olduğu göç krizini kontrol altında tutmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.
‘’Saldırılar arttıkça göçte artacak’’
Tahiroğlu, sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıların göçü de tetiklediğini belirterek, ‘’Saldırıların yapıldığı bölgelerin sivil yerleşim yerleri olması göçü tetikliyor. Havadan saldırıların yapıldığı bölgeler ağırlıklı olarak İdlib’in güneyinde kalıyor. Buradaki sivillerde ölüm ile göç seçenekleri arasından göçü tercih ediyor. Suriye halkı, bu yılda ramazan ayına bombaların altında giriyor. Saldırıların daha da artması durumunda göçünde giderek artma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle tüm vicdan sahiplerini Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz.’’ dedi.
Türkiye sınırına yakın bölgelere göç eden ailelere yönelik yardım çalışması başlattıklarını da söyleyen Zeki Tahiroğlu, ‘’Uzun bir göç yolculuğunun ardından kamplar bölgesine ulaşan ailelere yardım malzemesi dağıttık. Ekiplerimiz şu anda göç eden ailelerin ihtiyaçlarını tespit ediyor. Acil olarak gıda, battaniye, sünger yatak, çadır ve battaniye ihtiyacı bulunuyor. Eğer göç dalgası kontrol altına alınamazsa 4 milyonu aşkın insanın yaşadığı İdlib’te yeni bir insani krizle daha karşı karşıya kalacağız.’’ diye konuştu.
Tahiroğlu, dünyanın dört bir yanındaki tüm hayırseverleri Suriye halkına destek olmaya davet etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.