Ramazan Konvoyu Suriye İçin Yollarda « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 05:52

Ramazan Konvoyu Suriye İçin Yollarda

Ramazan Konvoyu Suriye İçin Yollarda
Son Güncelleme :

22 Haziran 2014 - 13:27

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde “Sana ihtiyacım Var” kampanyaları kapsamında 96 tırlık yardım konvoyu Suriye’ye yola çıktı.

 

İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye için organize edilen en büyük uluslararası yardım konvoyunun ikinci kısmını Ramazan ayına girmeden Suriyeli ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. 15 farklı ülkeden 27 uluslararası sivil toplum kuruluşunun destek verdiği çalışma kapsamında toplamda 17 milyon TL değerinde 317 tır yardım malzemesi Suriye’ye gönderiliyor. Konvoyun 96 tırdan oluşan ilk bölümü Reyhanlı’dan Cilvegözü ve Öncüpınar sınır kapıları aracılığıyla Suriye’ye giriş yapmak üzere yola çıktı. 2,554 ton insani yardım malzemesi taşıyan tırlarda gıda kumanyası, un, pirinç, makarna, mercimek, bulgur, sıvı yağ, salça, hurma, bebek bakım ürünleri, bebe bisküvisi, süt ve içme suyu gibi temel ihtiyaç malzemeleri yer alıyor. TIR’ların kalkışı dolayısıyla Reyhanlı’da yapılan uğurlama töreninde konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, başlatılan uluslararası yardım seferberliği kapsamında Suriye’ye gönderilen tır sayısının Ramazan ayında bine ulaşacağını belirtti.

Suriye’de su sıkıntısı yaşandığının altını çizen Yıldırım, yardımların süreceğini ifade etti.

Ayrıca Irak’ta yaşanan krize de değinen Yıldırım, Türkiye’nin bütün illerini ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarını Suriye ve Irak için ortak çalışma yürütmeye davet etti. Basın toplantısına katılan diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ise Suriye’ye yönelik yardımlar noktasında aralarındaki koordinasyonun devam edeceğini belirterek, uluslararası topluma Suriyeli mağdurlara yönelik yardımların ve duyarlılığın arttırılması çağrısında bulundu.

İçlerinde çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Suriyeli savaş mağdurlarına insani yardım ulaştırmak için 2013 yılının sonlarında başlatılan “Sana İhtiyacım Var” kampanyası kapsamında, sadece IHH tarafından organize edilen ve Suriye içerisine gönderilen yardım tırlarının sayısı 3 bini buldu.

2014 Mart ayı süresince tüm uluslararası partner kurumlarına ve bağışçılarına Suriye içerisine gönderilecek büyük bir yardım konvoyu için birlik olma çağrısı yapan İHH, ilk olarak 11 Nisan 2014’te 15 ülkeden 30 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 300 yardım tırını bölgeye göndermişti. 16 milyon TL değerindeki bu ilk yardım seferberliği kapsamında, gıda, sağlık ve hijyen alanlarında temel ihtiyaç malzemeleri Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmıştı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.