Reyhaniye kilimleri dokuma kursu açıldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Eylül 2021 - 11:32

Reyhaniye kilimleri dokuma kursu açıldı

Reyhaniye kilimleri dokuma kursu açıldı
Son Güncelleme :

14 Kasım 2017 - 10:08

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü (HEM) bünyesinde Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) sponsorluğunda eski Reyhaniye kilimleri dokuma kursu açıldı.
TSO salonunda açılan eski Reyhaniye hediyelik kilimleri kursu için 7 tezgah kuruldu. Kurs öğretmeni Duygu Gültekin, amaçlarının çok eski tarihe dayanan ve Reyhaniye adı ile anılan kilimlerin yeniden gün ışığına çıkmasını sağlamak olduğunu söyledi. Kilimlerin yaygınlaşmasını, tanıtımını ve çeşitli fuarlara katılarak Reyhanlı’nın adının duyurulmasını hedeflediklerini belirten Gültekin, “İlk etapta kurulan 7 tezgahta 7 bayan el emekleri ile birbirinden güzel kilim dokumaya başladı. Kilimleri kirkitli çaput bezleri ve penye iplik ile dokuyoruz. Eski Reyhaniye kilimleri olarak hazırlanan kilimler hediyelik olup çeşitli fuarlarda da sergilenecek. Bunun dışında, aynı malzemelerden Türk Bayrağı, çanta, yastık, abajur, banyo takımı ve tablo da yapıyoruz” dedi.
Kurs sonunda, kursiyerlere belge verileceğini ve her kursiyerin evine bir tezgah hediye edileceğini belirten Gültekin, 3 ay sürecek kurs sonunda ürettikleri eserlerle Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) katılacaklarını kaydetti.
5

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.