REYHANLI BARAJI’NA SU İLETECEK OLAN PROJEDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 07:28

REYHANLI BARAJI’NA SU İLETECEK OLAN PROJEDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

REYHANLI BARAJI’NA SU İLETECEK OLAN PROJEDE  ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2019 - 9:11

Bu Haber 11 kez okunmuştur.
reklam

DSİ Medeniyetler Şehri Hatay’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Çalışmaları devam eden Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile Reyhanlı Barajı ana su kaynaklarından Afrin Çayı üzerinde inşa edilecek olan Davutlar Regülatörü ile Afrin Çayı’nın suları Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılacak, depolanan su ile Amik Ovasında 600 000 dekar alanda modern sulama yapılacaktır. Regülatör aynı zamanda Reyhanlı Barajı’nın dolusavağı olarak görev yapacaktır.
Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı İnşaatı işinde fiziki gerçekleşme %60 seviyesinde devam etmekte olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Projenin tamamlanması ile Afrin Çayı’ndan Reyhanlı Barajı rezervuarına yıllık 21 hm3 su temini sağlanacağını belirterek, Proje kapsamında geçici derivasyon kazısı, iletim hattı sağ sahil Km:1+000-0+300 arası, sol sahil Km:1+000-0+550 arası şev beton kaplama imalatı ve Km:1+000-0+510 arası beton kaplama imalatı, iletim kanalı taş tahkimat imalatı ve derivasyon kanalı kazısı tamamlanmış olup iletim hattındaki kaplama beton imalatı ve regülatörün temel forekazık imalatı devam etmektedir. ’dedi.
Yine bu proje kapsamında terör unsurları ve kaçakçılık faaliyetleri gibi ülkemiz sınırlarından yasadışı geçişlerin engellenmesi, ülke güvenliğinin teminine katkı sağlanması maksadıyla inşa edilen Afrin Güvenlik Seddesi ve üzerindeki sanat yapılarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Aydın, ‘Projenin toplam maliyetinin 2019 yılı birim fiyatları ile 109.078.350 TL olduğunu belirterek bütün çalışmaların 2020yılı içerisindebitirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.