REYHANLI BARAJINDA SEVİNDİREN GELİŞME « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 09:10

REYHANLI BARAJINDA SEVİNDİREN GELİŞME

REYHANLI BARAJINDA SEVİNDİREN GELİŞME
Son Güncelleme :

23 Temmuz 2019 - 8:48

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, bölge halkını yakından ilgilendiren Reyhanlı Barajıyla ilgili müjdeli haberi yöre halkıyla paylaştı. Şanverdi, Davutlar Regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaatında iletim kanalının tamamlandığını açıkladı.
Milletvekili Şanverdi, Hatay’ın en büyük projelerinden Reyhanlı Barajının ana su kaynaklarından Afrin Çayından yıllık 21 milyon m3 suyu Reyhanlı Barajına aktaracak olan Davutlar regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaat işinde iletim kanalının bugün tamamlandığını açıkladı.
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, “Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ( Q:1.534 m3/s) iletim kanalı olan Davutlar iletim kanalı ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. Hedefimiz 2019 yılı sonu itibariyle yapımı devam etmekte olan regülatör inşaatının da bitirerek devasa bir proje olan Reyhanlı Barajını tamamlamış olacağız. “dedi.
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, bölgenin en önemli sorunlarının teker teker çözüldüğünü , bölge çiftçisi ve halkının geleceğe umutla bakar hale geldiğine dikkat çekti.
REYHANLI BARAJININ OVA’YA KATKISI
Amik Ovası’nda yer alan Reyhanlı Barajı ile 600 bin dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacak. Taşkın koruma ve sulama maksadıyla projelendirilen ve Suriye sınırında bulunan barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.
9 bin 271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Bugüne kadar çalışmalarda; gövde dolgusunun büyük bir kısmı, ulaşım yolları, kondüviler tamamlanmış olup gövde dolgusuna devam ediliyor. Reyhanlı Barajı tamamlandığında 2017 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 407 milyon 848 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.