REYHANLI KONUŞULDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Aralık 2021 - 20:21

REYHANLI KONUŞULDU

REYHANLI KONUŞULDU
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2015 - 19:08

Bu Haber 12 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Ercan Topaca, Reyhanlı’da Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO), ve Ticaret Borsası’nın (TB) ortaklaşa düzenlediği ‘Reyhanlı’yı Konuşalım’ yemekli gecesinde, güvenlik, eğitime önem verdiklerini ve sınırda yaşanan kaçakçılık olaylarının sona erdiğini söyledi.
Reyhanlı İlçesi’nde, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenledikleri yemekli gecede Reyhanlı konuşuldu, ilçenin sorunları masaya yatırıldı.
Reyhanlılı iş adamlarının katıldığı, bir otelde düzenlenen yemekli toplantıda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ve Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, ihracat, ithalat Cilvegözü Sınır Kapısı, Reyhanlı barajı, ekonomik sorunlar, eğitimi kapsayan konuşmalarla ilçenin sorunlarını dile getirdi.
Hatay Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, Hatay Vali Yardımcısı Cilvegözü Sınır kapısı Mülki Amiri Mehmet Eriş, Kaymakam Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi’nin katıldığı gecede konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca ise, eğitime, sınır güvenliği ile vatandaşların güvenliğine önem verdiklerini, baraj inşaatını yakından takip ettiklerini söyledi.
REYHANLI BARAJI HATAY’IN BARAJIDIR
İnşaatı devam etmekte olan Reyhanlı barajının, tüm Hatay’ın barajı olduğunu söyleyen Vali Topaca, barajın içme suyu, sulama, taşkınlardan koruma adına önemli olduğunu belirterek, “Gövde yetmez, bağlantı kanallarının da eş zamanlı bitmesi lazım. Takip ediyorum. Fazla gecikme olmadan öngörülen sürede bitmesini sizler kadar arzu ediyorum” dedi.
EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ
En çok üzerinde durduğu konunun eğitim olduğunu vurgulayan Topaca, Reyhanlı’nın derslik sorununun yok denecek kadar az, hatta olmadığını kaydetti. Devam eden inşaatlar olduğunu ifade eden Topaca, Reyhanlı, Hatay ortalamasının altındadır. Fiziki şarlatın iyileştirilmesi yetmez, eğitimde kalite de artmalı. Öğretmen ve idarecilere büyük görev düşüyor. Anne, baba olarak çocuklarınızı eğitime ders çalışmaya teşvik etmelisiniz. Onların hayata hazırlanmasına katkı sağlamalısınız. Sizlere önemli görev düşüyor. Sistemli şekilde çalışmalarını sağlamalısınız” diye konuştu.
Hatay merkez ve sınır ilçelerinde polis, jandarma hudut birliklerinin gerekli önlemleri aldığının altını çizen Vali Topaca, güvenlik konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını belirterek, “Emin olun Hatay’ın sınır boyu ve ilçelerinde güvenlik konusunda fedakarlıktan kaçmayız. Güvenlik kuvvetleri, istihbarat olarak çok yoğun bir takipteyiz. Buralarda yanlış bir şey olmasın. Huzurumuzu bozacak, can güvenliğimizi zedeleyecek bir faaliyete izin vermek istemiyoruz. Geçen yıl 160 polisin bulunduğu Reyhanlı’da halen 217 polis görev yapıyor. 26 araç var. Zaman içerisinde de polis takviyesi yapılıyor. Kontroller için İl merkezinden destek gönderiyoruz” dedi.
Sınırlarda yapılan akaryakıt ve sigara kaçakçılığının büyük ölçüde önlendiğini anlatan Topaca, sınırların şu anda ciddi şekilde korunduğunu, kaçakçılığın sıfırlandığını söyledi. Geçen yıl 11 milyon litre kaçak akaryakıt yakalanırken bu yıl alınan tedbirlerle büyük ölçüde önlendiğini ve ilk 5 ayda 9-10 bin litre mazot yakalandığını ifade etti. Kaçakçılığın önlenmesi ve güvenliğin daha da sağlanması amacıyla sınırda tel engeller ile kanallar açıldığını, 5 km uzunluğunda beton duvar yapılması için çalışmalara başlandığını da söyledi. Topaca, “Aldığımız tedbirlerle ilimiz genelinde öncelikle vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlıyoruz. Daha sonra da ekonomik çıkarları düşünüyoruz. Kent bizim. Reyhanlı’da patlayacak bir bomba Antalya’da Muğla’da, İstanbul’da turizmi etkiler. Bu nedenle, sıfır toleransla çalışıyoruz. İstihbarata da ağırlık veriyoruz” diye konuştu.
Vali Topaca daha sonra da RTSO ve TB’de kayıtlı bulunan ve 25-30 yılı geride bırakan 23 iş adamına ve işletmeciye plaket verdi.
vali plaket verdivali protokol yemekte

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.