REYHANLI TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ BOTANİK BAHÇESİNİ ARATMIYOR - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Haziran 2024 - 09:34

REYHANLI TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ BOTANİK BAHÇESİNİ ARATMIYOR

REYHANLI TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ  BOTANİK BAHÇESİNİ ARATMIYOR
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 20:33

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde bulunan Tayvan Kültür Merkezinin çevresi ve içerisindeki bahçesi Botanik bahçesi gibi Kültür merkezinin duvarları, kapıların sarkaçları üstünde bulunan kubbesi ve sarmaşıkların oluşturduğu yeşillik bahçesindeki onlarca çiçek türü ile botanik bahçesini andırıyor. İçerisinde ve dışarısında hem yurt dışından gelen ziyaretçilerin hemde Reyhanlı halkının yoğun ilgisini görüyor.
Merkezi saran sarmaşıklarla yeşile bürünmesi ve Dogal taşlarla Vatandaşların yürüyüş sahası dinlenme alanı olarak da işlevini sürdürmeye başladı ve kök olarak getirilen sarmaşık çiçeği, ve ayçiçeği yasemin çimlerin büyümesi ve geçen sürede Merkezin çehresinin değişmesine neden oldu.
Artık bir doğal millet bahçesi gibi hizmete başladı. Bu şekilde yeşile bürünmesi nedeniyle merkezin avlusu da begonya ve gül türlerinin yanı sıra lavanta, nar, nergis, defne ve gelin duvağı gibi çok sayıda bitki türü ile botanik bahçesine döndü. Merkezin Koordinatörü prof Dr CHIU CHEN YU bütün çiçeklerle tek tek ilgilenerek merkezin yeşil ve peyzajı konusunda çok duyarlı olduğunu söyledi.
Bu güzelliği korumak için herkesin elinden geleni yaptığını belirten CHEN YU, “Buraya gezmeye gelen vatandaşlar da bu güzelliği görünce mutlu oluyor. Herkes değişik zevki var bizde değişik çiçek türü getirip buraya dikiyoruz zaman buraya gelen herkes kendi zevkinden çiçek çeşitlerini görünce . burası tam anlamıyla görev ve vazifesini tamamlamış insanlara hem hizmet hemde bolca oksijen ve huzur vererek soluklanmasını sağlıyor. İlerleyen günlerde bahçelerimizde canlı müziklerle de hizmet vermeyi planlıyoruz. Merkezimiz Artık Reyhanlı halkının Cazibe merkezi olmaya devam ediyor. En önemlisi de hem bizleri hemde Merkezimize gelen ziyaretçileri Mutlu eder İnsanlar neden hafta sonlarını açık havada ve yeşilliğin içinde geçirmek ister? Neden piknik yapar? Çünkü bunların hepsi bize mutluluk verir. Yeşil görmek enerjimizi yükseltir. Bize kendimizi daha iyi hissettirirler. Sadece dekorasyon olmanın ötesindedir bitkiler. Bitkilere olan sevgimiz ve yakınlığımıza verilen bilimsel bir isim bile var: Biophilia. Biophilia, evrenin bir sonucu olarak doğal çevreleri tercih etme eğilimimiz olarak tanımlanıyor. Antoryum “Eril mutluluk” olarak bilinir, sarmaşıkların evinize çevremize iyi bir şans getirdiğine inanılır. Ruh sağlığını iyileştirirBitkiler doğal olarak iyileşmeye yardımcı olurlar. Bunları evde bulundurmak bile ruh sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Birleşik Krallık’taki araştırmacılar, doğa çevresinde yaşayan insanların yaşamayanlara göre çok daha mutlu hissettiğini buldu. Bu sadece kırsal kesimde yaşayanlarla da ilgili değil. Evdeki yeşilliğe bakmak da yardımcı olacaktır. Bitkiler size dışarıyı düşündürür. Kırları ve açık alanları düşündürür. Özellikle şehir içinde yaşıyorsanız, daha az kapalı hissetmenize yardımcı olurlar. Bitkiler çevrelerinde bir huzur enerjisi yayarlar. Yoğun günün ardından çok iyi gelirler. Ayrıca sabırlı ve uysaldır, evde huzurlu atmosferi yaratmaya yardımcı olurlar. Siz de bir bitki sahibi olarak bitkilerin sakinleştirici doğasını deneyimleyebilirsiniz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.