REYHANLI ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞEMSEDDİN CÜNEDİOĞLU; ”Aldığım Büyük Sorumluluğun Farkındayım” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

19 Ekim 2021 - 06:18

REYHANLI ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞEMSEDDİN CÜNEDİOĞLU; ”Aldığım Büyük Sorumluluğun Farkındayım”

REYHANLI ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞEMSEDDİN CÜNEDİOĞLU; ”Aldığım Büyük Sorumluluğun Farkındayım”
Son Güncelleme :

06 Mart 2015 - 14:06

Bu Haber 86 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı Ziraat Odası Başkanı Şemseddin Cünedioğlu, aldığı büyük sorumluluğun farkında olduğunun altını çizerek Reyhanlı Ziraat Odasının durumunu ve vereceği hizmetleri yazılı olarak açıkladı. Cünedioğlu’nun basın açıklaması şöyle;
Reyhanlı’mızın kıymetli çiftçileri, saygıdeğer hemşerilerim,
“Tarımın ilçemiz için ne kadar önemli olduğunu belirtmeme gerek yok ama ilçemizin hem ilimiz hem de Türkiye tarımı için önem arz ettiğinin farkında olmalıyız. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Hatay’daki tahıl ve diğer bitkisel ürünlerin ekildiği her beş dönüm alanın bir dönümü ilçemizdedir. Bu nedenle, yönetim kurulu başkanlığına seçildiğim Reyhanlı Ziraat Odası’nın mevcut durumunu ve yeni dönem vizyonunu anlatacağım,önce üzerimdeki büyük sorumluluğun farkında olduğumu belirtmek isterim.
İLETİŞİM EKSİĞİMİZ VAR
Tarıma dayalı bir ilçede ziraat odası, çiftçinin ikinci evi gibi olmalıdır. Ancak mevcut duruma baktığımızda çiftçi ile çiftçinin evi olması gereken ziraat odası arasında bir iletişim eksikliği olduğunu görüyoruz. Reyhanlı Ziraat Odası yönetimi olarak temel amacımız çiftçinin derdine ortak olup bu dertlere çözüm üretebilen bir yapı kurarak, var olan iletişim kopukluğuna son vermektir. Yani olması gerektiği gibi her çiftçimizin ailesinin bir parçası olmak niyetindeyiz.
OLUMSUZ TABLODAN ÜRKMÜYORUZ
Reyhanlı çiftçilerine ve halkına layık bir kurum olmak için çok yol almamız gerektiğinin farkındayız. Bugün Türkiye’deki ziraat odalarının yüzde 55’i kendi binasında hizmet veriyor, yüzde 44’ünün tarım alet ve makinelerinden oluşan araç parkı bulunuyor ve 100’e yakın odada toprak, yaprak ve su analizleri tahlil laboratuvarları var. Ancak ne yazık ki bizim odamızın ne yeterli binası, ne makine parkı ne de laboratuvarı var. Ayrıca, odaların çoğu Avrupa Birliği’nden aldıkları fonlarla hayata geçirdikleri projelerle üyelerine hizmet ederken, ilçemizde ne bitmiş ne de yürürlükte olan proje bulunmamaktadır. Sözün özü, odamız hem fiziki kaynak hem de insan kaynağı sıkıntısı yaşamaktadır. Ancak bu olumsuz tablo bizi ürkütmüyor, çünkü ilçemizin potansiyeline ve deneyimli üyelerle genç danışmanlardan oluşan ekibimize güveniyoruz.
VİZYONUMUZ OLACAK
Reyhanlı Ziraat Odası’nın yeni döneminde çiftçilerimizin verimliliğini, karlılığını ve genel olarak mutluluğunu arttırmak için kendimize belirlediğimiz vizyon şöyledir:
Reyhanlı tarımına marka değeri katan, modern tarım uygulamalarının bölgesinin geneline yayılmasını destekleyen, ulusal ve uluslararası platformlarda başarılarından söz ettiren bir ziraat odası olmak.
Bu vizyonu gerçekleştirmek için öncelik verdiğimiz bazı faaliyet alanları var. İzninizle bu alanları kısaca özetlemek istiyorum.
1.Tarımsal danışmanlık: Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri ile çiftçilerimizin bilgi ve teknik ihtiyaçlarını zamanında ve yeterli düzeyde karşılamak istiyoruz. Odamız bünyesinde çalışacak tarımsal danışman belgesine sahip ziraat mühendisleri ile her çiftçimiz kendisiyle birebir ilgilenen bir uzmana sahip olacak.
2.Yeni bina, makine parkı ve analiz laboratuvarı: Türkiye’nin başarılı ziraat odaları arasında yer almak ve çiftçimize daha iyi hizmet vermek için fiziki altyapımızı iyileştirmemiz gerekiyor.
3.Sertifikalı üreticiler: İlçemiz tarımının ihtiyaç duyduğu donanımlı insan kaynağını yetiştirmek için sertifika programları düzenleyeceğiz. Kurmayı planladığımız Çiftçi Okulu’nda üniversite hocaları ile tarım uzmanlarının çiftçilerimize eğitim vermesini sağlayacağız.
4.Çalışanlarımızın geliştirilmesi: Çiftçilerimize daha iyi hizmet verebilmek için mevcut çalışanlarımızın performanslarını arttıracak eğitimleri almalarını sağlayacağız. Ayrıca ilçemizin genç beyinleriyle çalışarak, kullanmadığımız kaynaklarımızın ilçemiz için çalışmasını sağlayacağız. Yönetim kuruluna danışman olarak göreve başlayan genç kardeşlerimiz bu niyetimizin somut göstergeleridir.
5.Tarım sigortası: Ovamızda sıkça yaşadığımız sel felaketi ve hava koşullarındaki belirsizlikler gibi nedenlerle sigortaya çok ihtiyacımız olduğu ortada. Ancak, bu durumu bilmemize rağmen tarımsal sigortanın ilçemizde henüz yaygınlaşmadığını görüyoruz. Sigorta kültürünün yerleşik hale gelmesi için sonuna kadar çabalayacağız.
6.Araştırma faaliyetleri ve sürekli yayınlar: Odamızın diğer başarılı odalarda olduğu gibi süreli yayınları olmasını istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık. Ayrıca yerel gazetelerimizde uzmanlar tarafından kaleme alınmış tarımla ilgili yazıların yayınlanması için aracı olacağız.
7.İletişim kanallarının çoğaltılması: Günümüz koşullarının gerektirdiği şekilde odamıza bir internet sitesi hazırlıyoruz. Facebook’ta odamız adına bir hesap açtık. Reyhanlı halkı tarımla ilgili tüm gelişmeleri, odamızın faaliyetlerini ve yayınlarını hem internet sitemizden hem de Facebook hesabımızdan takip edebilecek. Tarımla ilgili tüm soru ve önerilerini de yine bu kanallarla bize ulaştırabilecekler. Son olarak, her çiftçimiz interneti ve sosyal medyayı kullanmadığından onlara da ulaşabilmek için toplu SMS uygulamasını başlatıyoruz.
8.Projeler: Hem kendi kaynaklarımızı hem de ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların sağladığı fonları kullanarak Reyhanlı’mıza faydası olacak projelere imza atmayı planlıyoruz.
Değerli hemşerilerim,
Dünya hızla değişirken, Reyhanlı’nın da bu değişime ayak uydurması gerekiyor ve bu değişimi sizlerin desteği olmadan gerçekleştirmemiz mümkün değil. Tüm bu faaliyetleri sizlerin memnuniyetini arttırmak adına yasaların bize çizdiği sınırların ötesine gitmeye çalışarak gerçekleştireceğiz. Bu süreçte bize olan güveniniz bizi dinç kılacak, desteğiniz ise bizi daha hızlı kılacaktır. Reyhanlı Ziraat Odası’nın yeni döneminin tüm Reyhanlı’ya hayırlı olmasını ve arzuladığımız değişikliği getirmesini temenni ederim” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • SONME37.00 31.63%
 • FRIGO21.34 10.00%
 • PRKAB17.20 9.97%
 • TLMAN31.32 9.97%
 • GUBRF54.10 9.96%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • MTRKS22.72 -28.28%
 • CEOEM9.72 -9.92%
 • KZBGY26.00 -9.09%
 • LUKSK46.20 -5.75%
 • BAYRK8.40 -5.72%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN8.80 -1.46%
 • THYAO14.57 -0.48%
 • TUPRS129.50 0.39%
 • KRDMD7.20 3.75%
 • SISE8.16 1.24%

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.417.70 % 0,00
DOLAR 9.3549 % 0,22
EURO 10.8887 % 0,42
BITCOIN 61.879.77 % 0,83
ÇEYREK ALTIN 871.71 % 0,63
GRAM ALTIN 533.98 % 0,65