REYHANLI’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

16 Haziran 2021 - 00:45

REYHANLI’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI

REYHANLI’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI
Son Güncelleme :

29 Ekim 2015 - 12:37

Bu Haber 25 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Reyhanlı Kaymakamı Tuncay Dursun, Garnizon Komutanı J. Binbaşı Hacı Nuri Ünal, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, törene katılan öğrenciler, öğretmenler ve halkın bayramını kutladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Tuncay Dursun,
“Cumhuriyetimizin 92. Yılını büyük bir coşku ve mutlulukla kutluyoruz. Cumhuriyet, büyük milletimiz için iki açıdan çok mühimdir. Halkın iradesinin egemen kılındığı bir yönetim biçimini tercih etmek elbette ki milletimiz için bir zaruretti. Bunun yanında Cumhuriyet, esaret zincirleri vurulmak istenen bir milletin yedi düvele karşı şahlanışı sonucu tarihteki büyüklüğünü yeniden haykırışının bir sembolüdür. Karlofça’dan Sevr’e uzanan iki yüz yıllık geri çekilme Sakarya’da son bulmuş ve Büyük Taarruz ile beraber de Türklüğün şahlanışı yeniden başlamıştır. Deha asker ve büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde “Ya İstiklal, ya ölüm!” parolası ile başlayan milli mücadele Cumhuriyetin ilanıyla beraber nihayete ermiştir. Savaş devam ederken bile mücadelesini halk iradesine dayalı olarak yürütmekten bir an için bile vazgeçmeyen Atatürk’ün bu tercihi hepimize hatta bütün dünyaya örnek olmalıdır. Çünkü biliyoruz ki demokrasi ile yönetilen birçok ülke savaş koşullarını gerekçe göstererek demokratik uygulamalarını askıya almıştır. Oysa Cumhuriyet, varlık ve yokluk mücadelesi verilen bir savaşın içinde kök salmaya başlamıştır. Cumhuriyetimizi yarınlara taşıyacak olan hepimizin gözbebeği sevgili gençlerimiz ve sevgili çocuklarımız! Hepimizin iftihar edeceği, hepimizin müreffeh bir şekilde yaşayacağı daha büyük bir Türkiye aşkıyla çalışır isek ülkemize hiçbir yabancı güç kem gözle bakamaz. Meşruiyetini millet iradesinden almayan hiçbir gücün de milletimizi yönetmeye kalkışmasına en ufak bir müsamaha göstermemeliyiz. İşte Cumhuriyet tam da böyle bir rejimin adıdır. Cumhuriyetimizin 92. Yılını kutlarken başta Büyük Atatürk ve yakın silah arkadaşlarını, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bütün milletimizin ve ilçemizin Cumhuriyet bayramını kutluyorum” dedi.
Daha sonra, öğrenciler şiirler okudu ve ront gösterileri sunuldu. Mehmet Belkız Büyükvelioğlu İlkokulu öğrencilerinin sunduğu gösteri büyük beğeni topladı. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin isimlerinin okunduğu tören, öğrencilerin resmi geçiti ile sona erdi.
Törenlere, Hatay Vali Yardımcısı ve Cilvegözü Mülki Amiri Mehmet Eriş, Cumhuriyet Savcısı Serkan Oğuzgan, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar katıldı.
DSC_0532DSC_0543DSC_0583DSC_0590DSC_0600DSC_0515DSC_0507

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.