Reyhanlı’da Minik Kalpler Yetim Köyünün Temeli Atıldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 01:18

Reyhanlı’da Minik Kalpler Yetim Köyünün Temeli Atıldı

Reyhanlı’da Minik Kalpler Yetim Köyünün Temeli Atıldı
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2015 - 13:13

Bu Haber 14 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Katar RAF ROTA Hayır Kurumu iş birliğiyle bin 560 Suriyeli yetim çocuğun barınacağı Minik Kalpler Yetim köyünün temeli atıldı.
Aile Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek yetim çocuklarla tek tek ilgilenerek yetkililerden bilgi aldı. Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli ve Katar RAF Hayır Kurumu Başkanı Ayet Kahtani’nin konuşmalarının ardından Aile Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek yaptığı konuşmada, dünyanın dört bir yanında savaşlar, doğal afetler, kazalar gibi olaylardan dolayı anne ve babalarını kaybetmiş milyonlarca çocuk bulunduğunu, bunlardan Irak’ta 5 milyon yetim olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Afrika kıtasında her yıl 2.1 milyon çocuğun yetim kaldığını belirten Atabek, çocukların kendilerine uzanacak yardım eli beklemekte olduklarını ifade etti. Atabek, şunları kaydetti:
“Suriye’de olaylar nedeniyle ülkemize sığınarak geçici koruma statüsü ile barınan ve özel ihtiyaç sahibi gurupta yer alan Suriye uyruklu refakat siz çocuklara yönelik bakım ve barınma hizmeti yürütülmektedir. Ayrıca ailesinin ülkemizde olduğu tespit edilen çocukların ailelerine yönelik danışmanlık hizmetleri yürütülmekte olup psiko-sosyal destek bilinçlendirme çalışmaları ile uygun ortam sağlandığında aile yanına döndürülmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde olan ailesi tarafından ihmal edilen, istismara uğradıkları tespit edilerek bakanlığımıza yönlendirilen çocuklarla ilgili mahkeme kararı ile hükmedilen koruyucu, destekleyici tedbirler çerçevesinde desteklenmektedirler. Bakanlığımızca korunma ihtiyacı içindeki Suriyeli çocuklar da refakatsiz çocuklar birimi oluşturuldu. Adana’da oluşturulan birimin ihtiyaç duyulan diğer illere yaygınlaşması için çalışmalarla aile bakım modellerinden yararlanmasına yönelik proje çalışmaları devam etmektedir. Çocuk dostu alanlar oluşmuştur. Kamp dışında olan çocuklara da ulaşıp topluma entegrasyonunu sağlamaktayız. Hatay’ında içinde olduğu toplam 10 ilde eğitim veren kurullarımız mevcut, bakanlığımız ve UNİCEF işbirliği ile koordinatörleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla Suriyeli çocukların sosyal problemlerinin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu.
İslam işbirliği teşkilatında üye olduklarını söyleyen İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, dünyada yetimler günü ilan edilmesi için çalışma yaptıklarını ve bunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Dünyada 400 milyonu aşkın yetim olduğunu ifade eden Yıldırım, “BM ise bu rakamın 200 milyon olduğunu söylüyor, kayıtlara geçmeyenlerle birlikte 400 milyon üzerinde yetim olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Yetimlerin hangi anne babadan doğduklarına bakmadan tamamını kendi çocukları olarak gördüklerini belirten Yıldırım, bütün yetimlerin başını okşamayı gerçekleştirmek zorunda olduklarını kaydetti. Yıldırım, “Yetimler suç örgütlerinin elinde mağdur ediliyor. Organ mafyası, fuhuş çeteleri, bunlar ve benzeri örgütler savaşı olduğu her bölgeye gelmişlerdir. Savaşın olduğu bölgelerde suç örgütleri çok aktiftir. 3 yaşından başlayarak ilerleyen yaşlardaki insanlarımızın kötülüğe uğradığını biliyoruz. Bu çocuklarımızı koruma altına aldık. Çocuklara yapıla n kötülük hayatta asla affedilemez. 40 milyon yetime bakacak kadar İslam dünyasında sermaye, kafa ve ehliyet vardır” diye konuştu.
Yıldırım, İstanbul’da, 24 Ekim’de özelde olmak üzere genel anlamda çalışan etkin samimi, yetimlerle uğraşan kuruluşları bir araya getirerek dünya yetimler şurası yapacaklarını söyledi.
Minik Kalpler çocuk yaşam merkezi projesi dahilindeki kompleksin temel atma törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İHH Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Katar RAF hayır kurumu temsilcileri, ilçede bulunan ve koruma altında bulunan Suriyeli yetim çocuklar katıldı.
DSC_0649DSC_0622

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.