Reyhanlılı Çobanlar Sınırdaki Meranın Açılmasını İstiyor - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Temmuz 2024 - 02:43

Reyhanlılı Çobanlar Sınırdaki Meranın Açılmasını İstiyor

Reyhanlılı Çobanlar Sınırdaki Meranın Açılmasını İstiyor
Son Güncelleme :

07 Nisan 2015 - 19:18

Bu Haber 28 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde çobanlar, hayvanlarını otlatmak için sınırdaki mera alanlarının açılmasını istedi.
Yenişehir Mahallesi’nde çobanlık yapan ve 800’e yakın küçükbaş hayvanı olan Mehmet Tapınç, 30 yıldan bu yana kullandıkları ve yılın belirli sezonlarında hayvanlarını otlattıkları sınır bölgesinin yeniden açılmasını istedi. Tapınç, “Askeri bölgede bin 800 dönüm mera alanı var. 30 yıl boyunca mera alanlarını kullandık. Hayvanlarımız sayılarak alınıyor ve tekrar dönüşte kontrol ediliyor. Tek isteğimiz yıllardır kullandığımız sınırdaki mera alanından yararlanmak ve hayvanlarımızın yemlenmesini sağlamaktır. Hayvancılıkla geçimimizi sağladığımız için çocuklarımızı okutacağız. Okutacak gücümüz yok. Fakir insanlarız. Hayvanlarımızı satacak duruma geldik. Bunun için de devlet yetkililerimizden yardım bekliyoruz” dedi.
Sınırın 5 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Tapınç, 10 ailenin geçim kaynağı olan hayvancılığın yok olmamasını ve hayvanların yeterli şekilde otlatılmasını istediklerini belirterek, yemlerin pahalı olduğunu, tek çarelerinin de mera alanlarında otlatmak olduğunu kaydetti.
IMG_6170IMG_6168

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.