ŞANVERDİ, “İŞYERLERİNDEKİ SU ZAMMI MAHKEMECE DURDURULDU” - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

5 Aralık 2023 - 17:36

ŞANVERDİ, “İŞYERLERİNDEKİ SU ZAMMI MAHKEMECE DURDURULDU”

ŞANVERDİ, “İŞYERLERİNDEKİ SU ZAMMI MAHKEMECE DURDURULDU”
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2015 - 12:29

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, HAT-SU’nun uyguladığı yüksek su fiyatına kişisel olarak itiraz ettiğini ve Hatay İdari Mahkemesi’nce verilen iş yerleri su kullanım fiyatlarındaki zamma yürütmeyi durdurma kararı verildiğini açıkladı.
Belediye başkanı Hüseyin Şanverdi, yaptığı basın toplantısında şu an çıkan kararın işyerlerini kapsadığını ve meskenlerle ilgili davanın ise devam ettiğini belirterek, vatandaşların müsterih olmalarını fahiş su fiyatı ile su parası ödettirmeyeceklerini ifade etti.
Şanverdi, “Uzun bir süreden bu yana Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından ağır su zamları nedeniyle çok yüksek su faturaları ile mağdur edilen değerli hemşerilerimize yapılan bu dayatma ve zulüm Hatay İdare Mahkemesi tarafından Yürütmenin durdurulması kararıyla durdurulmuştur” dedi.
Hatay halkına uzun süreden bu yana Hatay Büyükşehir Belediyesi (HAT-SU) tarafından Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan su bedelleri ödettirildiğini söyleyen Şanverdi, AK Parti grubu olarak aylarca su zamlarının iptal edilmesine ilişkin 3 defa önerge verilmesine rağmen verilen önergelerin Hatay Büyükşehir Başkanı tarafından gündeme dahi alınmadığını kaydetti. Şanverdi şöyle dedi;
“Yine AK Parti meclis grubumuz tarafından HATSU olağanüstü toplantıya çağrılarak vatandaşlarımızın susuz kaldığını, hizmet alamamakla birlikte çok yüksek su faturaları ödettirildiği ifade edilmiş ve bu su zamlarının hem meskenlerde hem de iş yerlerinde iptal edilmesi ve düşürülmesi gerektiği önerilmiştir. Ancak Tüm bu önerilerimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve CHP grubu tarafından dikkat alınmamış ve göz ardı edilerek vatandaşlarımızın mağduriyetleri hiçe sayılarak görmezden gelinmiştir.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve CHP meclis grubunun vatandaşlarımıza karşı bu dayatması karşısında daha fazla katlanma imkanı kalınmamış, yapılan bu haksız ve hukuksuz uygulamaya son vermek Amacıyla Hatay İdare Mahkemesine su zammının iptaline ilişkin 17.03.2015 tarihinde dava açılmıştır. Davaya konusu iş yerleri için tespit edilen içme suyu m3 fiyatının 2014 yılında 1,60TL , Antakya ilçesinde 2010 yılında 2,75TL, 2011 yılında 2,75 TL, 2012 yılında 3,02 TL 2013 yılında 3,02 TL ve 2014 yılında 3,02 TL olduğu, diğer büyükşehirlerden sadece İstanbul İlinde suyun m3 fiyatının 8,80TL olduğu bunun dışında diğer illerde fiyatın 0,75 ile 7,27 aralığında değiştiği, suyun m3 fiyatının aritmetik ortalamasının da 4,80 TL civarında olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle Hatay İdare Mahkemesi 2015/914 E sayılı dosyası ve 12.05.2015 tarihli ara kararınca iş yerleri için uygulanan m3 fiyatının 8,50 TL olarak belirlenmesine ilişkin kısmının uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27.maddesi uyarınca yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.”
Ayrıca Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, “Bizim açtığımız dava yalnız işyerleri ile ilgiliydi. Meskenlerle ilgili idari mahkemede dava devam etmektedir. İnşallah oda en kısa zamanda sonuçlanacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Fahiş su paralarını kendilerine ödettirmeyeceğiz. Bundan emin olsunlar, Bizler AK Parti olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimizden aldığımız yetki ve güç ile Hatay halkına hizmet etmeye devam edeceğiz, tüm basın mensuplarına teşekkür eder saygılarımı sunarım” dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.