SAVAŞ: “BÜROKTALARIN GÖREVİ SİYASET DEĞİL, ÇÖZÜM ÜRETMEK - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Mayıs 2024 - 12:53

SAVAŞ: “BÜROKTALARIN GÖREVİ SİYASET DEĞİL, ÇÖZÜM ÜRETMEK

SAVAŞ: “BÜROKTALARIN GÖREVİ SİYASET DEĞİL, ÇÖZÜM ÜRETMEK
Son Güncelleme :

11 Eylül 2023 - 18:37

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 6 Şubat Depremi’nin ardından Hatay’ın sorun durumu ve gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
“HIZLI DAVRANILIRSA HATAY’I SIKINTIYA SOKMUŞ OLURUZ”
Hatay’ın son durumunu değerlendiren Başkan Savaş, şehirde bazı kurumların çok plansız hareket ettiğini, bunun kente zarar verebileceğini söyledi. “Bu gidişle şehrin toparlanması 10 yıl sürer. Bilim, akıl ve vizyon birleşirse bu şehir çok mükemmel olur’’ diyen Savaş, Atatürk caddesinde atılan temellerle ilgili, 3500 konutluk alanın alüvyon toprak ve riskli alan üzerinde olduğunu vurguladı. Yavaş yavaş, planlı bir şekilde hareket edilirse şehir için çok daha iyi olacağını kaydeden Savaş, ‘’Hızlı davranılırsa Hatay’ı sıkıntıya sokmuş oluruz. Ayıca hayal kırıklığı ile bu şehirde yaşamaya devam ederiz” değerlendirmesinde bulundu.
‘’YIKIM YAPAN FİRMALARIN ÇOK DAHA SIKI DENETLENMESİ LAZIM’’
Yıkım çalışmalarının başladığından bu yana hem sosyal medyada hem de basında çok fazla şikayetler olduğunu belirten Savaş, yerinde ayrıştırmanın Hatay’ın altyapısına çok ciddi hasar verdiğini söyledi. Savaş, “ Yıkım ekipleri bir apartmanın demirinden kazandıklarının en az 100 kat bizim altyapı maliyetimiz var. Sadece bizim içme suyumuza değil doğalgaz, elektrik ve kanalizasyon gibi birçok yapıya çok ciddi zarar veriyorlar. Altyapıların maliyeti çok yüksek. Çalışma yaptıklarında patlattıkları boruların üstünde asfaltı geri koyuyorlar. Bu sorumluluk tamamen bürokratlarda. Kim ihaleye veriyorsa veya hangi şartları koyuyorsa koysun. Sayın Valimiz ile görüştüğümüzde yerinde ayrıştırma olmayacağını söyledi. Denetimlerimiz sıkılaşarak devam ediyor ama altyapımız şimdiden mahvoldu. İhaleler şartlarla koyulmalı ve cezai işlem uygulanmalı. Demir alacaklar diye altyapımızı mahvetmeye hakları yok. Belediyenin kestiği cezalar Kabahatler Kanununa göre olabiliyor, o da cüzi bir rakam hâlbuki Çevre İl Müdürlüğü çok daha yüksek cezalar kesebilir, caydırıcı olabilir’’ diye konuştu.
“İKTİDARI, BÜROKRASİSİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE HATAY’I GELECEĞE TAŞIMALIYIZ”
Bundan sonra Hatay için doğru ve sağlıklı adımlarla hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Savaş şöyle konuştu: Biz sakin bir şekilde plan ve programlar ile işlerimize devam edeceğiz. Hatay’ın geleceğinin birlik ve bütünlük içinde planlanması gerekiyor. İktidarı, bürokrasisi veya sivil toplum kuruluşları ile Hatay’ı geleceğe taşımalıyız. Söylemler ile eylemlerin birleşmesi lazım. Pozitif ve olumlu düşünerek hareket etmeliyiz
“SAVAŞ, DEPREM SONRASI 98 BİN ALT YAPI ARIZASI ONARDIK”
Deprem öncesi ve sonrasında Hatay Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu altyapı hizmetleri hakkında da rakamlar vererek bilgi veren Savaş, “ İl genelinde depremden bu yana 98 bin 840 adet altyapı arızası onardık. Bu çalışmalarımızı depremde en fazla yıkımın olduğu yerlerde gerçekleştirdik. Yeni yapılarda 7 bin 459 yeni altyapı bağlantısı yaptık. Bu çalışmalarımızın büyük kısmı çadırkent ve konteynerkentlerde yapıldı. 126 bin 231 metre içme suyu inşaa ettik. 44 bin 899 metre atık su hattı inşa ettik. 2 bin 672 adet elektrik arızası yaptık. Yeni su kuyuları açtık. 20 bin yeni trafo çalışması yapıldı” açıklamalarında bulundu.
“AFET BÖLGELERİNDE AFAD VE KIZILAY BAŞTA OLMAK ÜZERE 8 BAKANLIK SORUMLU”
Deprem bölgelerinde en çok yıkımın Hatay’da olduğunu belirterek AFAD ve ilgili bakanlıkların şehre desteklerinde yetersiz olduklarını ifade eden Savaş, “Normal şartlarda altyapı büyükşehire ait ama burada çok ciddi yıkım yaşayan bir şehir var. Hükümetin resmi gazetede yayınladığı bir plan var. Afet durumunda bölgelerde AFAD ve Kızılay başta olmak üzere 8 bakanlık sorumludur. Bölgenin inşasından ekonomik ihtiyaçlarının giderilmesine kadar. Biz kendi kafamıza göre iş yapamayız. Şehrimizdeki bütün resmi kurumlar depremzede” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.