Sınırın ötesindeki 700 bin Suriyelinin soğukla sınavı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 05:29

Sınırın ötesindeki 700 bin Suriyelinin soğukla sınavı

Sınırın ötesindeki 700 bin Suriyelinin soğukla sınavı
Son Güncelleme :

24 Kasım 2017 - 8:27

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaşadıkları şehirlerdeki evlerini ve yurtlarını terk ederek daha güvenli bölgelere yerleşen, çoğunluğu çocuk ve kadın ve yaşlıların bulunduğu yaklaşık 700 bin sivil ağır kış şartları ile mücadele ederek yaşama tutunmaya çalışıyor.
Ülkedeki iç savaş sırasında başta Halep olmak üzere Hama ve Humus kentlerindeki çatışma ortamından, hava saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına yakın olan Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nin karşısındaki İdlib İline bağlı Atme, Kemmune ve Kaf kasabalarına yerleşen 700 bin Suriyeli ağır kış şartlarında yaşıyor.
Alt yapı olmadığı için kurdukları derme çatma çadırlarda yağmurla beraber çamur deryasında yaşayan Suriyeli siviller kendilerine uzanacak yardım eli beklediklerini söyledi. Soğuk kış şartlarında, yağışların etkisinde kaldığı için kullanılamaz hale gelen çadırlarda aileleri ile yaşadığını söyleyen Müslüm Bakkaour, “Savaş ve çatışmalardan kaçarak güvenli bölgeye geldik. Bulunduğumuz yer Türkiye sınırına yakın ve güvenli. Burada çatışmalardan uzakta yaşıyoruz. Ancak kış ve yağmurla beraber çadırlarımız kullanılamaz hale geldi, çocuklarımız da yeterli kıyafet ve beslenmeden yoksundur” dedi.
Derme çatma çadırında yaşayan ve Hama kırsalından geldiğini anlatan Aişe El Mahmud, havaların soğuduğunu, üşümeye başladıklarını belirterek, çadırlarının yağmur ve rüzgara dayanmadığını, her şeye rağmen yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi.
Kamplarda yetersiz beslenme, soğuk hava, temiz su sıkıntısı nedeniyle salgın hastalıkların arttığını söyleyen İnsan Hak ve Hürriyetleri(İHH), İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Koordinatörü Erhan Yemelek, ülkedeki iç savaş nedeniyle özellikle kamplarda yaşayan insanların açlık, soğuk ve yoklukla mücadele ettiklerini söyledi. Halkın perişan durumda olduğunu ifade eden Yemelek, “Alt yapı ve üst yapının olmadığı bu kamplardaki insanlar olumsuz şartlarda yaşıyorlar. Her yıl Suriye içerisindeki kamplarda açlık nedeniyle ölümlerin meydana geldiğini biliyor, duyuyoruz. Buralarda okul yok, içerisi boş çadırlarda kedi imkanları ile yaşıyorlar.
Türkiye’ye gelenler ise kamplarda kalanlara göre daha şanslıdır. İHH olarak 6 yıldan bu yana süren yardımlarımız devam edecek. Kamplarda kalanlara sahip çıkmak lazım. Halkın en büyük ihtiyaçlarının başında battaniye, ısınma gereçleri, kıyafet ve kışlık giyecekler, gıda geliyor. Savaş hala devam ediyor. Ağır kış şartları nedeniyle ölümlerin yaşanmaması için bir an önce yardımların bu kamplara ulaştırılması için yardımlarınızı bekliyoruz” dedi.
IMG_0589
IMG_0688

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.