SU FATURALARI ÇILDIRTIYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

9 Aralık 2021 - 16:17

SU FATURALARI ÇILDIRTIYOR

SU FATURALARI ÇILDIRTIYOR
Son Güncelleme :

03 Şubat 2015 - 8:33

Bu Haber 77 kez okunmuştur.
reklam

Fiyatlar yükseltilince faturalarda kabarık geliyor
Hatay Büyükşehir kuruluşu ve Belediye Başkanlığı seçimi ile birlikte aylarca okunmayan su sayaçları ve bir türlü kurulamayan HATSU’yun Ekim ayından itibaren sayaç okumaya başlamasından ve uygulamaya konulan yeni su tarifesine tepkiler artmaya başladı.
Ev ve İş yerlerinde su endekslerinin okunması ile itiraz ve tepkilerde artıyor. Su tarifelerinin ağırlığı ve üç aylık, altı aylık kimi bir yıllık bir dönemin tek faturada belirtilmesine tepki gösteren vatandaşlar ve esnaf bu su tarifesinin her türlü maliyetin üstünde ve kabul edilemez olduğunu ifade ettiler.
30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilk Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclisi seçilmiş, Büyükşehir Belediyesine bağlı HATSU isimli bir daire kurularak faaliyete geçmiştir. HATSU’yun Hatay genelinde belirlediği İçme Suyu tarifesinin; “Kademeli ücretlendirme ile birlikte İçme suyu beher m3 İçme suyu ücreti 2015 yılı için konutlarda m3’nü 0-20 m3 arası % 100 zam ile 2.00 TL, daha sonraki tüketimlerde 20-35 m3 arası 3.00 TL, 35 m3 sonrası 4.00 TL, işyerlerinde ise m3 8.50 TL olarak belirlenmesinin faturalara yansıması tepkileri de beraber getirmeye başladı. Son günlerde gelen su faturalarına isyan eden halk ve esnaflar “Bu Su faturalarındaki yüksek ücret ve zamları kabul etmemiz mümkün değil” diyorlar.
Hatay’ın hemen her ilçesinde yüksek faturalara tepki gösteren vatandaşlar, esnaflar; “Bizim seçip gönderdiğimiz Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin bu zam tarifesi karşısında nasıl bir tavır takındıklarını merak ediyoruz. İçme ve kullanma suyu kar edilecek bir hizmet ya da ürün değildir. Bu kadar yüksek rakamlara yükseltilen su bedellerinin ödenebilir bir rakama getirilmesini istiyoruz. Aksi takdirde bu rakamlarla su faturalarını ödeme gücümüz yok. Bu vicdansızlıktır.” diyorlar.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.