SU TASARRUFU İÇİN HAREKETE GEÇMELİYİZ - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Temmuz 2024 - 02:25

SU TASARRUFU İÇİN HAREKETE GEÇMELİYİZ

SU TASARRUFU İÇİN  HAREKETE GEÇMELİYİZ
Son Güncelleme :

01 Kasım 2019 - 8:53

Bu Haber 13 kez okunmuştur.
reklam

Ülkemizde kişi başına düşen yıllık su miktarının 1400 metreküp olduğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dört tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz tatlı su bakımından maalesef yeterli değil” dedi.
Son zamanlarda yaşanan iklim değişikliği ve bunun oluşturduğu etkiler, ileriki yıllarda su kaynaklarımızı etkileyebilir diyen TESK Genel Başkanı Palandöken, su tasarrufu için acilen harekete geçmeliyiz.” dedi.
ÜLKEMİZDEKİ SU EN ÇOK TARIMDA KULLANILIYOR
Ülkemizdeki suyun yüzde 73’ünün tarımda kullanıldığını ve iklim değişikliği ile beraber ileride tarımsal sulama ihtiyacının artabileceğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynakları dahilinde toplam 112 milyar metreküp kullanılabilir su alanı var. Ülkemizdeki suyun yüzde 73’ü tarımda, yüzde 16’sı konutlarda, yüzde 11 ise sanayide kullanılıyor. Yaşanan iklim değişikliği ile beraber ileriki yıllarda tarımsal su ihtiyacının ise yüzde 30 artması bekleniyor. Yani ileriki yıllarda suyun verimli kullanılması bugünde çok daha önemli olacak. Bunun için iyi bir su yönetimine ihtiyacımız var
KİŞİ BAŞI SU TÜKETİMİNDE AVRUPA’YI İKİYE KATLADIK
Ülkemiz aldığı yağış miktarı dünya ortalamasının oldukça altında. Avrupa’daki ve dünyadaki diğer ülkelere göre, kişi başına kullanılabilir su miktarı bakımından su sıkıntısı çeken ülkeler arasındayız. Ancak buna rağmen kişi başı günlük su tüketiminde dünya ortalamasının oldukça üzerindeyiz. Dünyada kişi başı günlük 80 litre su tüketilirken Türkiye’de bunun iki katından bile fazla, 190 litre su tüketiliyor. Eğer böyle giderse çok yakın bir gelecekte ülkemiz su fakiri bir ülke haline gelebilir. Hem ülkemizin geleceği hem de çocuklarımızın geleceği için su tüketimi alışkanlıklarımızı bir an önce değiştirmeliyiz.
KÜÇÜK ÇAPLI TASARRUFLAR İLERİDE HAYAT KURTARACAK
Diş fırçalamadan tutun da bulaşık yıkamaya kadar hayatımızın her alanında su israfını önlemek için harekete geçilmeli. Su kaynaklarımız tükendiğinde zengin fakir demeden herkes bundan etkilenecek. Suyun adeta milli servetimiz olduğu ve israf edilmemesi gerektiğini unutmamalıyız. Küçük çaplı tasarruflar bile ileride su kaynaklarımız için hayati önem taşıyor. Çocuklarımızı bir damla suyun kıymetini bilerek yetiştirmeliyiz. Okullarda su tasarrufu konusunda eğitimler ve konferanslar vererek su duyarlılığı oluşturup geleceğe yatırım yapmalıyız” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.