Su taşkınlığını önlemek için Afrin Çayı’ndan Reyhanlı Barajı’na su aktarılmalı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 07:02

Su taşkınlığını önlemek için Afrin Çayı’ndan Reyhanlı Barajı’na su aktarılmalı

Su taşkınlığını önlemek için Afrin Çayı’ndan Reyhanlı Barajı’na su aktarılmalı
Son Güncelleme :

02 Ocak 2020 - 13:47

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde gövde dolgusu tamamlanan Reyhanlı Barajı’ndaki kapakların açılarak, Afrin Çayı’ndan gelen suyun baraja aktarılması gerektiği belirtildi.
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası(TSO), Başkanı Necmettin Zaroğlu, bölgenin son günlerde aşırı yağışların etkisinde kaldığını, bu yağışlar nedeniyle Suriye tarafındaki baraj kapaklarının açılması ve sel felaketi olasılığına karşı da Afrin Çayı’ndan Reyhanlı Barajı’na su aktarılması gerektiğini söyledi.
Amik Ovası’na bereket getirecek ve arazileri su taşkınlarından, selden koruyacak olan Reyhanlı Barajı’na, Afrin Çayı’ndan gelen suyun aktarılması halinde ovadaki ekili ve boş alanların taşkından korunacağını belirten Zaroğlu, “Ovamız, bugünlerde aşırı yağış almaktadır. Bu yağışlar nedeniyle Suriye tarafındaki baraj kapaklarının açılma olasılığı ile geçen yıllarda yaşadığımız su taşkınlarına neden olacağından yüz binlerle ekili tarım ürünlerinin telef olmaması için bir an önce Afrin Çayı’ndan gelen su Reyhanlı Barajına aktarılmalıdır” dedi.
Reyhanlı Barajı’nın, Amik Ovası’nı taşkınlardan koruyacağını ve 480 milyon metreküp su tutacağını ve 600 bin dekar araziyi sulayacağını aktaran Zaroğlu, şöyle dedi;
“Yoğun yağışlardan dolayı Afrin Çayı’ndan gelen su Reyhanlı Barajı’ndaki kapakların açılması ile tutulacaktır. Bu tedbir alınmadığı takdirde Ovamız geçen yıllarda olduğu gibi sel baskınları ile karşı karşıya kalacaktır. Gerekli önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Barajın yapılmasında emeği geçen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlarımıza, bölge milletvekillerimize Hatay Valimize teşekkür ediyorum. Yaşanacak sıkıntıların çözümü için yaşanan sıkıntıların çözümü için başta Valimiz Rahmi Doğan, Hatay milletvekilimiz Hüseyin Şanverdi ve tüm Hatay milletvekillerimize ve DHMİ Genel Müdürüne sesleniyorum.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.