SURİYE’DE YIKILAN MATBAASININ YERİNE YENİSİNİ KURDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

31 Temmuz 2021 - 04:39

SURİYE’DE YIKILAN MATBAASININ YERİNE YENİSİNİ KURDU

SURİYE’DE YIKILAN MATBAASININ YERİNE YENİSİNİ KURDU
Son Güncelleme :

09 Ekim 2015 - 9:13

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Suriyeli Abdullah Al Ahmad, ülkesindeki çatışmalarda yıkılan matbaasını, ailesiyle birlikte geldiği Reyhanlı İlçesi’nde yeniden kurdu.
İlgili kurumlara da resmi kayıtlarını yaptıran Al Ahmad, burada 10 Suriyeli’yi de istihdam etti.
37 yaşındaki Abdullah Al Ahmad’ın 20 yıldır işlettiği matbaası, ülkesinde devam eden iç savaş sırasında 2013’te yerle bir oldu. Matbaası tamamen kullanılamaz hale gelen Al Ahmad, ailesini de alarak yaşadığı İdlib kentinden Reyhanlı İlçesi’ne geldi. Kiraladığı bir evde ailesiyle yaşamını sürdürmeye çalışan Al Ahmad, mesleğini burada da sürdürmeye karar verdi.
Bir iş yeri kiralayan Abdullah Al Ahmad, yeni bir matbaa kurdu. Gerekli başvurularını yapan Abdullah Al Ahmad, ‘Envar Ambalaj Matbaa Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi’ ismini verdiği işletmesini Kurban Bayramı’ndan önce de açarak faaliyetlerine başladı. Kendisi gibi savaştan kaçan 10 Suriyeliyi de istihdam eden Al Ahmad, Reyhanlı’da Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü okulların kırtasiye ihtiyaçlarına yönelik Arapça baskılar yapıyor.
Matbaasının devam eden iç savaştaki çatışma ve bombardımanlar nedeniyle yıkılıp yerle bir olduğunu belirten Abdullah Al Ahmad, “Yıkılan matbaamı, İstanbul’dan temin ettiğim makinelerle Reyhanlı’da yeniden kurdum. Yasal izinlerimi de aldım. Matbaada Kur’an kaplama, cüz, dini ders kitapların baskısını, defter gibi kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyorum” diye konuştu.
DSC_0096DSC_0104

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.