Suriyeli Ailelerin Sıcak Yuvası: “Rahmet Yaşam Köyü’’ - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

12 Ağustos 2022 - 05:37

Suriyeli Ailelerin Sıcak Yuvası: “Rahmet Yaşam Köyü’’

Suriyeli Ailelerin Sıcak Yuvası: “Rahmet Yaşam Köyü’’
Son Güncelleme :

17 Kasım 2017 - 9:19

Bu Haber 22 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’nin İdlib kentine bağlı Kelbit bölgesinde İHH ve Katar RAF ortaklığıyla inşa edilen Rahmet Yaşam Köyü’ndeki 100 adet betonarme ev, yetim ve savaş mağduru ailelere teslim edildi.
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Katar Yardım Kuruluşu(RAF) ortaklığı ile Suriye’nin İdlib kentine bağlı Kelbit bölgesinde 1 yıl önce temeli atılan Rahmet Yaşam Köyü’ndeki 100 adet betonarme ev, yetim ve savaş mağduru ailelere teslim edildi.
İdlib’in Kelbit bölgesinde 160 dönüm üzerine kurulan Rahmet Yaşam Köyü’nde savaş mağduru ailelerin kullanımı için her biri 75 metrekareden oluşan 100 adet betonarme ev, okul, mescid, market ve sağlık merkezi bulunuyor. Savaş mağduru ailelerin tüm ihtiyaçları yaşam köyü içerisinde bulunan sosyal tesislerden karşılanıyor.
Her evin önünde ailelerin sebze üretebilmeleri için 20 metrekare ekim alanı bulunuyor. Savaş mağduru aileler için inşa edilen 75 metrekareden oluşan evlerde 2 adet yatak odası, 1 adet oturma odası, mutfak ve banyo bulunuyor. Betonarme evlerden 53 tanesi ise yetim çocukların ve annelerinin kullanımına verildi.
İHH Suriye Çalışmaları İşletim Projeleri Sorumlusu Cengizhan Özdemir, yaptığı açıklamada, yetim ve savaş mağduru ailelerin güvenli ve sağlıklı bir ortam içerisinde yaşayabilmeleri için ‘’Rahmet Yaşam Köyü’’ projesinin hayata geçirildiğini söyledi.
Köyün 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde inşa edildiğini anlatan Özdemir, ‘’Rahmet Yaşam Köyü’’ içerisinde 100 adet betonarme ev bulunuyor. Bu evlerin 53 tanesini yetim çocuklara ve annelerine tahsis ettik. Diğer evlerde ise engelli, bakıma muhtaç ve savaş mağduru aileler yaşıyor. Evlerin anahtar teslimi kısa süre önce yapıldı. Bu projeyi Katar merkezli RAF Kurumu ile ortaklaşa yaptık. Bu sayede savaş mağduru ailelerin sıcak ve güvenli bir yuvaları oldu.’’ diye konuştu.
Rahmet Yaşam Köyü içerisinde okul, mescid, market ve sağlık merkezi gibi sosyal merkezlerin bulunduğunu söyleyen Özdemir, ‘’Köy içerisinde çocukların eğitimlerine başlayabilmeleri için bir okul inşa ettik. Kısa bir süre sonra okulumuz açılacak. Yine mescid, market ve sağlık merkezi gibi sosyal merkezler oluşturduk. Rahmet Yaşam Köyü içerisinde çocukların ve ailelerinin ihtiyaç duyduğu her türlü alan aktif olarak hizmet veriyor.’’ dedi.
QO2A8582
QO2A8558

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.