Suriyeli aşiret liderleri; ‘Ticarette dolar yerine Türk Lirası kullanacağız’ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Aralık 2021 - 21:17

Suriyeli aşiret liderleri; ‘Ticarette dolar yerine Türk Lirası kullanacağız’

Suriyeli aşiret liderleri; ‘Ticarette dolar yerine Türk Lirası kullanacağız’
Son Güncelleme :

28 Ağustos 2018 - 9:13

Bu Haber 25 kez okunmuştur.
reklam

Kurban Bayramı nedeniyle Reyhanlı İlçesi’nde bir araya gelen Suriyeli 10 aşiret lideri yaptıkları ortak açıklamada, ABD’nin Türk ekonomisine yönelik yaptığı uygulamasını kınayarak, Suriye’ye yapılacak ticarette dolar yerine Türk Lirası kullanacaklarını söyledi.
Bayram nedeniyle Suriye’nin ileri gelen 10 aşiret lideri Reyhanlı’da bir araya geldi. Liderler adına ortak açıklamayı ise Asssasni aşireti lideri Emin Al Assani yaptı.
TİCARETTE TÜRK LİRASI KULLANACAĞIZ
Al Assani, ABD başkanı Trump’un Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım kararını kınadıklarını söyledi. Türkiye’nin Suriyelileri 7 yıldan bu yana ülkesinde misafir ettiğini belirten Al Assani, Türkiye’nin yanında olduklarını ifade ederek, “ABD’nin uygulamasını kınıyoruz. Biz Suriyeli aşiret liderleri olarak aldığımız kararla, Türkiye’den Suriye’ye yapılacak her türlü ticarette dolar yerine Türk Lirasını kullanacağız. Tüm aşiret liderleri aldığımız kararı kendi mensuplarımıza ileterek vakit geçirmeden uygulamaya konulacak” dedi.
BAYRAMI KUTLADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Milleti’nin Kurban Bayramı’nı kutlayan Al Assani, konuşmasının sonunda, Türk Lirası ile ticaret yapacaklarını yineleyerek ABD’nin dolarına ihtiyaçları olmadığını kaydetti.
Milletvekili Şanverdi’den teşekkür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduklarını belirten Al Assani, kendisini ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Belediye Başkanı Mehmet Çüter, İlçe Başkanı Mehmet Saruhan’a verdikleri kararı hemen uygulamaya koyacaklarını da belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Milleti’ne, Suriyelilere karşı göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı da teşekkür etti.
Suriyeli aşiret liderlerini ziyareti kapsamında, liderlerin aldıkları ortak karardan dolayı memnuniyetini dile getiren AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi yaptığı açıklamada;
“Suriyeli kardeşlerimiz aşiret liderleri ve tüccarlarının Kurban Bayramını kutlamak için geldik. Kurban Bayramı’nın tüm İslam alemine hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Liderler ve tüccarlar önemli bir karar aldılar. Kararla ticaretlerini Türk Lirası ile yapacaklar. Almış oldukları karardan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Hepimizin bildiği gibi şu anda Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. ABD tarafından Türkiye’ye karşı ekonomik savaş ilan edildi. Bizde Türk milleti olarak buna karşılık gerekli cevaplarımızı verirken Suriyeli kardeşlerimizin verdiği destekten dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.