Suriyeli gençler, sokak çocuklarına sahip çıktı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Aralık 2021 - 20:42

Suriyeli gençler, sokak çocuklarına sahip çıktı

Suriyeli gençler, sokak çocuklarına sahip çıktı
Son Güncelleme :

14 Şubat 2017 - 8:03

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde Suriyeli gençlerden oluşan Gençlik Komisyonu, sokaklarda mendil satan veya dilencilik yapan Suriyeli çocukları eğiterek okula göndermek ve topluma kazandırmak için bir çalışma başlattı.
Başkanlığını Yasemin Daban’ın yaptığı Active Chilb adlı komisyon sokaklarla mendil satan veya dilencilik yapan birçoğu da anne veya babası olmayan çocukları ailelerinin de izniyle bir çatı altında topladı. Bayan ve erkek gençlerin çabası ile ilk etapta ilçede belirledikleri 200 çocuktan 50’sini ikna ederek kiraladıkları binada topladılar. Önce tıraş edilen ve temiz elbise giydirilen 7-14 yaş arasındaki çocuklar için eğlence programı da düzenlendi. Komisyon Başkanı Yasemin Daban, amaçlarının Suriyeli küçük yaştaki çocukları sokaklardan kurtarmak olduğunu belirterek, “2 aylık çalışma sonucu hedefimize ulaştık. Suriyeli gençlerden kurduğumuz komisyonla ilk etapta 50 çocuğu yanımıza aldık. Kalan 150 çocuğu da sahip çıkarak sokaklardan kurtaracağız. Onları topluma kazandırmak ve iyi bir insan olmalarını sağlamak için çalışacağız. Okula gitmeleri için gerekli girişimde de bulunacağız” dedi.
Henüz küçük yaşta olan kız ve erkek çocuklarının büyüyeceğini ve ileride kötülüklerle karşılaşacağından endişe ettiklerini sözlerine ekleyen Daban, “Çocukları gelecekte yaşabilecekleri bütün olumsuzluklardan kurtarmaya kararlıyız. Aileleri veya yakınları bizlere destek söz verdi” diye konuştu.
Bu arada 12 yaşında olan ve babası iç savaş sırasında ölen annesi de hasta olan Mustafa El İlim, ailesinin geçimi için katkı sağladığını söyleyen 13 yaşındaki Diyap Razzuk, abi ve ablalarının iknası ile içerisinde bulundukları sokaklardan kurtuldukları için sevinçli olduklarını belirttiler.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.