Suriyeli otizm ve down sendromlu çocukları eğitiyorlar « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 01:09

Suriyeli otizm ve down sendromlu çocukları eğitiyorlar

Suriyeli otizm ve down sendromlu çocukları eğitiyorlar
Son Güncelleme :

14 Şubat 2017 - 7:58

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde Suriyeli psikoloji uzmanları, SAWA (beraber) Eğitim Merkezi’nde Suriyeli otizm ve down sendromlu çocukları eğitiyor.
Reyhanlı’daki SAWA eğitim merkezinde 25’i otizm hastası 5’i de down sendromlu 30 çocuğu eğiten Suriyeli psikologlar verdikleri eğitimle çocukların yaşantısında önemli gelişme kaydedildiğini söyledi.
Ülkedeki iç savaş nedeniyle Reyhanlı İlçesi’ne yerleşen ailelerin otizm ve down sendromlu çocuklarını eğiterek yaşamlarının kolaylaştırılması ve hayata tutunmaları için mücadele ettiklerini söyleyen eğitmen Esra Mustafa, daha önce konuşma, hareket etme, oyun oynamadan yoksun olan çocukların SAWA Eğitim Merkezi’nde aldıkları eğitimle günlük yaşamlarında kolaylık sağlandığını söyledi.
Merkez’de görev yapan psikolog Dr. İyed Mardihi, 4 psikolog ve diğer eğitmenlerle birlikte çocukların eğitimini üstlendiklerini söyleyerek, “Burada bulunan 30 çocuk aldıkları eğitimle konuşan, hareket eden, isteklerde bulunan ve oyun oynayan duruma geldi. 3-15 yaş arasındaki çocukların hayata tutunmaları ve topluma kazandırılmaları için çalışıyoruz. Eğitimle önemli mesafe elde ettik. Ancak günlük 3’er saatlik dilimler halinde verdiğimiz eğitim dışında evlerinde ailelerinin de kendilerine yardımcı olmaları halinde aldıkları eğitim daha yararlı olacaktır” dedi.
Reyhanlı’daki Suriyelilerin eğitim ve öğretim gördükleri Geçici Eğitim Merkezlerindeki hasta çocuklara da eğitim verdiklerini söyleyen Mardihi, eğitimden ücret almadıklarını amaçlarının hasta olan tüm çocukların hayata tutunmalarını ve kendilerini ifade etmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.