Suriyeli Sığınmacılara Vatandaşlık İçin Referandum İstiyoruz - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

13 Ağustos 2022 - 10:21

Suriyeli Sığınmacılara Vatandaşlık İçin Referandum İstiyoruz

Suriyeli Sığınmacılara Vatandaşlık İçin Referandum İstiyoruz
Son Güncelleme :

15 Temmuz 2016 - 11:06

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem Suriyeli Sığınmacılara Vatandaşlık verilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı Milletvekili Ertem açıklamasında şunları söyledi Suriyeli kardeşlerimizi elbette kabul edeceğiz, sorunlarıyla ilgileneceğiz ancak onlara vatandaşlık hakkı vererek bu sorunu çözemeyiz. Suriye’ de savaşın bir an önce bitmesi için çaba sarf etmemiz gerekmektedir.
Cumhurbaşkanı kendi kararıyla halka sormadan Suriyelilere vatandaşlık hakkı veremez.
Bu birçok soruna yol açacaktır. Suriye’ den kaçıp gelen masum olan insanların dışında, masum olmayan çeşitli terör örgütü mensubu insanların da ülkemize giriş yaptığını defalarca söyledik. 6 Temmuz tarihinde Reyhanlı’ da bomba düzeneği hazırlayan 2 İŞİD’li teröristin hazırladıkları bombanın ellerinde patlaması bizim bu konudaki görüşlerimizi bir kez daha teyit etmiş oldu.
Eğer Cumhurbaşkanı ve Başbakan Suriye’den gelen sığınmacılara vatandaşlık vermek istiyorsa bunu halka sorması yani referandum yapması gerekir.
Çünkü bunun artısını eksisini Türk halkı yaşayacaktır ve kararı da Türk halkının vermesi gerekir.
Ülkemizde 6 milyon işsiz 17 milyon fakirimiz varken Suriye’den göç edenlerin barınma ve istihdamına yönelik AKP’nin yaptığı düzenlemeyle Suriyelilere inanılmaz imtiyazlar sağladılar.
2 milyon gencimiz KPSS ile memur olmak için gece gündüz çalışırken Milli Eğitim Bakanlığı 100 bin Suriyeli göçmenin KPSS’ ye girmeksizin memur olarak atanacağını duyurdu. AKP İktidarı kendi vatandaşımızı ne zaman düşünecek!
Asker ve polis şehitlerimizin aileleri derme çatma evlerde yaşarken TOKİ’de boş kalan evlere Suriyelileri yerleştirmeyi düşünüyorlar. Madem böyle bir imkanınız var neden yurttaşlarımız için bu uygulamayı yapmıyorsunuz?
Aşağıdaki tabloyla Suriyelilere tanınan ayrıcalıkları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Devlet Hizmeti Türk Vatandaşı Suriyeli Mülteciler
Üniversiteye Giriş Sınavla Sınav Yok
Öğrenci Bursu 400 TL 1.200 TL
Kira Yardımı Yok 250 TL
Sağlık Hizmeti SGK Primi Bedava
Destek Yardımı Yok 900 TL
İlaç Katkı Payı %20 Bedava
100 m2 Dükkan Ruhsat Harcı 333 TL Bedava
İnşaatı Devam Eden
TOKİ den Mesken En az 20.000 TL 55 Bin Konut Bedava
Motorlu Taşıtlar Vergisi 623 TL Bedava

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.