Suriyeli Türkmenlere Gıda Yardımı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 16:02

Suriyeli Türkmenlere Gıda Yardımı

Suriyeli Türkmenlere Gıda Yardımı
Son Güncelleme :

28 Aralık 2018 - 9:36

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’nin İdlib ve Lazkiye kenti kırsallarındaki köylerde kurulan çadır kent ve kamplarda yaşayan Türkmen ailelerine İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bin 500 adet gıda kolisi dağıtımı yapıldı.
İç savaşın devam ettiği Suriye’de kış mevsiminin gelmesiyle insani yardım çalışmalarını artıran İHH, İdlib ve Lazkiye kenti kırsallarındaki köylerde kurulan çadır kent ve kamplarda yaşayan Türkmen ailelerine bin 500 adet gıda kolisi dağıtımı yaptı.
İHH Suriye Çalışmaları Koordinatörü Zeki Tahiroğlu, yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşayan Türkmen ailelerine iç savaşın başından bu yana yardım ulaştırdıklarını söyledi.
Türkmen nüfusun yoğunlukta olduğu Lazkiye kırsalındaki köylerde kış mevsiminin gelmesiyle yaşamın zorlaştığını belirten Tahiroğlu, ‘’Lazkiye kırsalındaki Türkmen köylerinde yaşayan siviller iç savaşın başından bu yana şiddetli saldırılar ve çatışmalar gördü. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıllarda kış mevsiminde soğuktan korunacakları kamplara dahi Suriye rejimi tarafından bombardıman düzenlendi. Tüm bu süreçlerde İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Türkmen ailelerin yanlarında olduk. Şimdi de kış mevsiminin gelmesiyle İdlib ve Lazkiye kırsallarındaki ailelerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla gıda dağıtımı yaptık.’’ dedi.
Tahiroğu, Türkmen ailelere bin 500 adet gıda kolisi dağıtımı yapıldığını bildirerek, şöyle konuştu:
‘’Suriye içerisinde özellikle kamp bölgelerinde gıda fiyatları çok yükseliyor. Birçok gıda ürününü savaş mağduru aileler temin etmekte zorlanıyor. Bu nedenle bizde Türkmen ailelerine destek olmak amacıyla İdlib ve Lazkiye kentlerinin kırsallarındaki köylerde yaşayan ailelere bin 500 adet gıda kolisi dağıtımı yaptık. Dağıttığımız gıda kolilerimizin içerisinde un, kuru bakliyat, kahvaltılık besinler, sıvı yağ, çay, toz şeker, salça ve konserve çeşitleri bulunuyor.’’ diye konuştu.
İHH, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Türkmen ailelere yönelik insani yardım çalışmaları yürütüyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.