Suriyeliler bayramlaşmaya gidiyor « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 02:56

Suriyeliler bayramlaşmaya gidiyor

Suriyeliler bayramlaşmaya gidiyor
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2015 - 16:20

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Ramazan Bayramı’nda ülkelerindeki yakınlarıyla bayramlaşmak isteyen Suriyeliler, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkış yapmaya başladı.
İç savaşın 5. yılında, Türkiye’de bulunan Suriyeliler, ülkelerindeki yakınlarını ziyaret edip bayramlaşmak için bugün sabah saatlerinde Cilvegözü Sınır Kapısı’na geldi. Burada alınan güvenlik önlemi altında sınır kapısına geçmeye başlayan Suriyelilerin izdihama neden oldu. Havanın da aşırı sıcak olması nedeniyle daha çok kadın ve çocuklar olumsuz yönde etkilendi. Anne ve babalar sıcaktan bunalan çocuklarını serinletmek için ellerindeki pet şişe ile başlarına su döktüler.
Türkiye Suriye Dostluk Derneği Başkanı Abdulhamit Tahan, Ramazan Bayramı süresince 10 günle sınırlı izin verildiğini, uygulamadan pasaport ve kimlik belgeleri olanların yararlanacağını belirterek, gidenlerin tekrar Türkiye’ye gelebileceklerini söyledi. Tahan, “Suriye’den gelip Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin bu bayramda yakınlarını ziyaret etmeleri için gerekli izin verildi. Gidenler 5 günlük bayram tatilini geçirdikten sonra tekrar ellerindeki pasaport veya kendilerine verilen yabancı tanıtma belgesi ile tekrar gelecekler. Yakınlarımızın yarısı Suriye’de yarısı da Türkiye’de kaldı. Bizim Türkiye’den başka güvenebilecek ve barınacağımız ülke yok. Bayramlaşma için gitmek isteyen herkes mutlu ve sevinçli, bayramın hepimize hayırlar getirmesini diliyorum. Suriyelilere uzun zamandır görmedikleri yakınlarını ziyaret etme imkanı sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi.
Sabah saatlerinde başlayan çıkışlarda aşırı yoğunluk olması nedeni ile zor anlar yaşanan Cilvegözü Sınır Kapısında çıkışlar devam ediyor.
DSC_0769DSC_0776DSC_0758DSC_0779

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.