SURİYELİLER İÇİN 10 GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAK « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Eylül 2021 - 10:35

SURİYELİLER İÇİN 10 GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAK

SURİYELİLER İÇİN 10 GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAK
Son Güncelleme :

08 Ocak 2016 - 9:35

Bu Haber 14 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde yaşayan Suriyelilerin öğrencileri için 10 geçici eğitim merkezi yapılacağı bildirildi.
İç savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılarak Reyhanlı İlçesi’ne yerleşen Suriyeli öğrenciler için 10 geçici eğitim merkezi yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD ve Reyhanlı Belediyesi’nin işbirliği ile yapılacak geçici eğitim merkezleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilecek ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Suriyelilere tahsis edilecek.
Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İlçe merkezinde 9, Tayfur Sökmen mahallesinde de bir olmak üzere 10 geçici eğitim merkezi yapılacağını belirterek, yerlerinin belediyece tahsis edileceğini söyledi.
Tamamı prefabrik olarak inşaat edilecek olan geçici eğitim merkezlerinden birinin inşaatına başlandığını sözlerine ekleyen Şanverdi, 24 derslikli yapılacağını ve 6 ayda tamamlanmasının planlandığını kaydetti.
13 BİNE YAKIN SURİYELİ ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN YOKSUN
Reyhanlı’da 40 bin 591 Suriyeli öğrencinin bulunduğunu, bunlardan 12 bin 591’inin eğitim öğretim gördüğünü söyleyen Şanverdi, “28 bine yakın öğrenci henüz eğitim öğretim göremiyor. Tamamının eğitim öğretim görmesini, topluma yararlı olmalarını sağlamak amacıyla böyle bir çalışmaya girildi. Belediye olarak en kısa sürede yerleri belirleyerek gerekli tahsis işlemi yapılacak ve diğerlerinin de inşaatına başlanılacak” dedi.
Geçici eğitim merkezlerinin birer dernek çatısı altında olduğunu ve ayrıca her merkeze bir Türk Koordinatör müdür atandığını söyleyen Şanverdi, şu ana kadar eğitim öğretim görülen Suriyelilerin geçici eğitim merkezlerinde binaların hayırseverler tarafından kiralandığını belirtti.
(Haber Merkezi)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.