Suriyeliler Madaya’daki Açlığa Dikkat Çekti « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Eylül 2021 - 09:51

Suriyeliler Madaya’daki Açlığa Dikkat Çekti

Suriyeliler Madaya’daki Açlığa Dikkat Çekti
Son Güncelleme :

12 Ocak 2016 - 9:22

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde yaşayan Suriyeliler, Şam yakınlarındaki Madaya bölgesinde bulunan ve Esad rejimi ile Hizbullah’ın kuşatması altında bulunan sivillere destek için eylem yaptı.
Bir grup Suriyeli ellerinde Türk bayrakları ve Özgür Suriye bayrağı ile belediye binası önündeki Atatürk Meydanı’nda toplandı.
Türkçe ve Arapça “Madaya kalbimizde, asla sizi unutamayız”, “Madaya açlıktan ölüyor”, “Esed ve Hizbullah Madaya’yı öldürüyor”, “Teşekkürler Türkiye teşekkürler Erdoğan”, “Türk Hükümeti ile Türk halkına Suriye halkını kucakladığı için teşekkür ederiz”, yazılı dövizler taşıyan kadın, erkek ve çocuklardan oluşan Suriyeliler belediye binası önünde, Madaya’da yaşanan felakete tepki göstermek için eylem yaptı.
Eylemle ilgili açıklama yapan muhalif Albay Edip İlevi, Madaya’daki sivillerin açlık ve sefalet içerisinde olduklarını söyledi. İlevi, “Bazı mesajları duyurmak için toplandık. Esed’e ve BM ve dünya milletlerine, Madaya’da yaşayan insanlar açlık ve susuzluk içindeler ve ölüyorlar. ABD uçaklarla, teröristlere, PKK ve PYD’lilere uçakla silah atıyor. Ancak Madaya halkına atmıyor. Madaya, Zebedeni ve Guta kuşatma altındadır. Bu bölge halkı, 2006 yılında, Lübnan’da savaş olduğunda Lübnanlıları misafir olarak kabul etmişlerdi. Bizim mükafatımız bu mudur? Bu davranış insanlık dışıdır. Onun için BM’ye sesleniyoruz. Sert bir karar alsın. Eğer almazsa BM’nin Esed ile olduğunu düşünürüz” dedi.
Madaya’dan geldiğini söyleyen Ali Nasif ise yaptığı konuşmada, Esed rejimi ve Hizbullah’ın Madaya’daki halkı kuşatma altına aldığını belirterek, “Hizbullah ve Esed rejiminin kuşatması nedeniyle Madaya’daki 42 bine yakın halk açlık ve susuzluk içerisinde kalmıştır. Suriye milleti canlı olarak bizim Madaya halkına destek veriyor. Kadın, erkek, çocuklar, yaşlılar Allah’ın izniyle rejim ve Hizbullah’ın istediği gerçekleşmeyecek. Yaşadıkları kötü durum ve bu cinayet dünyada hiç yaşanmadı. BM ve dünya devletleri bu cinayete dur demeli. Olaya susanlar ortaktır” diye konuştu.
Daha sonra bir kız çocuğu şiir okudu. Duygulu anlar yaşanan eylemden sonra bir grup Suriyeli ise Esad’a seslenerek tepki gösterdi. Bu arada bazı Suriyeli çocuklara sembolik olarak ekmek dağıtıldı.
Polisin de güvenlik önlemi aldığı eylemde Suriyeliler sessizce dağıldı.
(Haber Merkezi)
IMG_1964???????????????????????????????DSC_0046DSC_0057

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.