TAHTA KÖPRÜ BARAJI’NIN KAPASİTESİ ARTIRILIYOR - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

29 Şubat 2024 - 06:20

TAHTA KÖPRÜ BARAJI’NIN KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

TAHTA KÖPRÜ BARAJI’NIN KAPASİTESİ  ARTIRILIYOR
Son Güncelleme :

15 Kasım 2019 - 8:56

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Amik Ovası’nı sulayan Tahta Köprü Barajı’nda set yükseltme çalışmalarında sona gelindi.
Amik Ovası’nı sulayan Tahta Köprü Barajı’nda 5 ay önce başlatılan set yükseltme çalışmaları sürüyor. Yaklaşık elli yıllık bir proje olan Tahta Köprü Baraj’ındaki set yükseltme çalışmalarında son aşamaya gelindi. Çalışmalar kapsamında kurulan şantiyenin şefi Şehmus Cengiz, “Çalışmalar bittiğinde barajın gövde yüksekliği 9 metre olacak, kapasite 2 milyon küpten 4 milyon küpe çıkmış olacak. Sulama amacı ile yapılan bu baraj bundan sonra kurulacak hidroelektrik santralleri ile yaklaşık 1 yıl içerisinde elektrik üretimine geçilecek ve böylelikle Amik Ovası’nın tamamını sulayabilme özelliğine kavuşacak. Toplam kret kotu yüksekliği 406 metreden 415 metreye çıkmış olacak bu yılın başında bitirmeyi planlıyoruz” dedi.
Çalışmalar tamamlandıktan sonra Amik Ovası’nda bulunan toplam 46 bin 514 hektar arazinin sulanabileceği ve baraj tam kapasiteyle çalıştığında yılda 20 milyon KWS enerji üretimi sağlanacağı da belirtildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.