TAHTAKÖPRÜ VE REYHANLI BARAJINDA MUTLU SONA GELİNİYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 07:59

TAHTAKÖPRÜ VE REYHANLI BARAJINDA MUTLU SONA GELİNİYOR

TAHTAKÖPRÜ  VE REYHANLI BARAJINDA MUTLU SONA GELİNİYOR
Son Güncelleme :

03 Eylül 2019 - 9:26

Bu Haber 11 kez okunmuştur.
reklam

Bölgenin kaderini değiştirecek Tahtaköprü Barajı projesi yıl sonunda tamamlanacak ve sulanabilecek alan sayısı 2 katına çıkacak.
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın özellikle üzerinde durduğu ve her bölgeye geldiğinde DSİ yetkilileriyle bir araya gelerek incelemelerde bulunduğu Tahtaköprü barajı projesinde çalışmalar devam ediyor.
Cumartesi günü DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci, Hatay İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu ile çalışmaların olduğu Tahtaköprü barajına giden Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çalışmalar hakkında bilgi aldı.
DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci, bölgede yapımı devam eden Tahtaköprü ile Reyhanlı Barajlarının yıl sonunda biteceğini söyledi. Ekinci, iki barajın bitimiyle bir milyon sahanın sulanabilir duruma geleceğini, 200 bin dönüm arazinin de taşkından korunacağını söyledi.
DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci, çalışmaların yüzde 80’lik kısmının tamamlandığını ve Tahtaköprü barajındaki yükseltme çalışmaları ardından su tutma kapasitesinin 175 milyon metreküpten 350 milyon metreküpe çıkacağını belirtti.
Çiftçi bir ailenin çocuğu olan ve çiftçilerin yaşadığı sorunları çok iyi bilen Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ” Ovanın ve bölgenin kaderini değiştirecek Tahtaköprü ve Reyhanlı barajı projeleri bu yıl bitecek. Türkiye’nin önemli sulama projelerinden birisi olan Tahtaköprü ve Reyhanlı Barajlarının yapımı konusunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimize bölge halkım adına teşekkür ediyorum. Her türlü kredi ve desteği verdiler. Bölge halkı için çok önemli bu proje konusunda hassasiyet gösterdiler. Bu projelerin tamamlanması için Tarım ve Orman Bakanlığımız 125 milyon lira bütçe ayırdılar. Her iki baraj bittiğinde bölgede suyun ulaşmadığı bir karış dahi yer kalmayacaktır. Amik ovasında taşkına maruz kalan arazi ve yaşam merkezi kalmayacaktır. “ dedi.
Yıllardır kış ayları sel baskınına yaz aylarında ise kuraklık yaşayan çiftçiler “ Yılan hikayesine dönen bir projeydi. Ancak Milletvekilimiz Hüseyin Yayman ve hükümetimiz bu konuya hassasiyet gösterip bitim aşamasına getirilmesi bizleri mutlu kılmıştır. Allah razı olsun. Bundan sonra arazilerimizde istediğimiz ürünleri ekip, bütçemize ek gelirler sağlayacağız. Rahat yüzü göreceğiz. Yarınlarımıza güvenli bakacağız” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.