TAM BAĞIMSIZLIĞIN YOLU SAVUNMA VE ENERJİ BAĞIMSIZLIĞINDAN GEÇER « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

3 Ağustos 2021 - 14:28

TAM BAĞIMSIZLIĞIN YOLU SAVUNMA VE ENERJİ BAĞIMSIZLIĞINDAN GEÇER

TAM BAĞIMSIZLIĞIN YOLU SAVUNMA VE ENERJİ BAĞIMSIZLIĞINDAN GEÇER
Son Güncelleme :

24 Ağustos 2020 - 17:59

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Fatih Sondaj Gemisinin 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metroküp doğal gaz rezervi keşfetmesini değerlendirdi.
Başkan Yeloğlu, “Tam bağımsızlığın gerçekleşmesi iki önemli faktöre bağlıdır. Birincisi savunma bağımsızlığı, ikincisi ise enerji bağımsızlığıdır. Bu iki konuda kendi yerli ve milli imkanlarını kullanamayan milletler bağımsız kararlar vermekten mahrum kalırlar” dedi.
Türkiye’nin savunma sanayinde attığı adımları hatırlatan Yeloğlu, “Türkiye AK Parti iktidarında daha önceleri savunma ve silah gereçlerimizin ancak yüzde 20’sini kendisi üretirken, yüzde 80’ini dışarıdan almak zorundaydı. Şimdi ise yapılan atılım ve yatırımlarla bu oran % 75 lere çıkartılmış, kendi helikopterimizi, kendi tanklarımızı, kendi toplarımız ve silahlarımızı, uzun menzilli füzelerimizi yapar duruma gelmiş durumdayız.
Bunun bize diplomasi alanında da güç kattığını, artık Türkiye olmadan bölgemizde hiçbir oyuna izin verilmediğini, yazılan tüm senaryoların çöpe atıldığını hep beraber müşahede etmekteyiz” dedi.
ŞİMDİ SIRA ENERJİ BAĞIMSIZLIĞIMIZA GELMİŞ DURUMDADIR
Türkiye’nin enerji alanında bağımsızlığa ilerlediğini kaydeden Yeloğlu, “Şimdi sıra enerji bağımsızlığımıza gelmiş durumdadırKendi Milli sanayimizin ürettiği Sismik gemilerle araştırmalar yapılmakta, Fatih Sismik Araştırma gemimizde olduğu gibi kendi karasularımızda sonuçlar almaya başlamaktayız. Karadeniz’de bulunan ve 320 Milyar metreküp olduğu belirtilen, aynı havzada devamı olduğu da söylenen doğal gaz yatakları bize bir müjdeyi beraberinde sunmaktadır.
Bilindiği gibi yılda 50 Milyar dolar sadece enerjiye ödenmekte ve cari açığımızı bu enerji giderleri oluşturmaktadır. Bulunan doğalgaz yataklarıyla çok kısa bir zaman içerisinde bırakınız açık vermeyi belki bütçemiz cari fazlalar bile verebilecektir. Bu da döviz mengenesinden kurtulmamız, memurumuzun, emeklimizin, çiftçimizin ve esnafımızın cebine daha fazla para girmesi demek olup, ülkece zenginleşmemize vesile olacaktır. AK Parti ülkemizin ve halkımızın sadece bugününü değil 100 yıl sonrasını bile planlarken, gelecek kuşaklarımızın ve gençlerimizin istikbalini oluştururken ne yazık ki muhalefetimiz günlük dedikodularla uğraşmakta, geleceği göremeyip “Şurada, burada ne işimiz var?” feryatları koparmaktadır.
Ümidini Joe Biden’e bağlamış, misyonunu ve vizyonunu kaybetmiş, milli olmaktan uzaklaşmış, günü yaşamaktan bile uzak bir muhalefete sahip olmak kaderimiz olmamalıdır. Her zaman söylediğimiz gibi Yaparsa AK Parti yapar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde daha parlak bir Türkiye bizleri beklemektedir. Halkımızın desteği ve duası bizlerle oldukça Türkiye tüm dünyanın yıldızı olmaya doğru yol almaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.