TARİHE IŞIK TUTAN ANTAKYA KÖPRÜSÜ KİTABI ÇIKTI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

14 Nisan 2021 - 11:09

TARİHE IŞIK TUTAN ANTAKYA KÖPRÜSÜ KİTABI ÇIKTI

TARİHE IŞIK TUTAN ANTAKYA KÖPRÜSÜ KİTABI ÇIKTI
Son Güncelleme :

06 Kasım 2018 - 9:05

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihine ışık tutan yayınlara kucak açıyor.
Yazarlara ilham olan Hatay’ın birbirinden değerli tarihi, HBB desteği ile basılarak meraklıları ile buluşturuluyor.
Tarihi ve araştırmayı seven Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğr. Gör. Elif Ovalı, kaleme almış olduğu “ Doğu’nun Kraliçesi’nin Tacı Antakya Köprüsü” adlı kitabı Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayını baskısı okuyucuyla buluşturuldu.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Osmanlı Kent arşivinde gerçekleştirilen lansmana HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş da katılım gösterdi.
“KENTSEL DEĞERLERİ KORUMAYA YÖNELİK BİLİNÇ OLUŞTURUYORUZ”
Yazar Ovalı, gerçekleştirilen lansmanda katılımcılara sunum yaparak, Antakya’nın kentsel değerlerini korumaya ve geliştirmeye yönelik bilinç oluşturmak için, Doğu’nun Kraliçesi’nin Tacı Antakya Köprüsü kitabını kaleme aldığını söyledi. Ovalı, “Antik kentin hazinesi, mirası olarak değerlendirilecek bir eserin, teknolojinin bu denli ileri olduğu bir yüzyılda insan eliyle yok edildiği gerçeğinin hafızalardan silinmemesi gerekiyor. Tarihte yaşananları yargılamak değil, bundan sonra ortaya çıkabilecek hatalara karşı, kent değerlerine sahip çıkma bilinci ve farkındalık sağlamak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.
“ASİ NEHRİ HAKETTİĞİ GÖRÜNTÜYE KAVUŞUYOR”
Kitaba konu olan Antakya köprüsü ve yıllardır süre gelen sorunlarıyla ile belediye olarak yapmış oldukları hizmetleri katılımcılara aktaran HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “ Günümüze kadar kanalizasyon sularının Asi Nehri’ne verilmesi kirliliğe sebep oluyordu. Bizler de bunun önüne geçebilmek için Serinyo’lda , Reyhanlı’da ve Kırıkhan’da arıtma tesisi yaptık. Asi Nehri’ne akan kanalizasyon sularını engelleme yönünde çalışmalar yaparak, nehire 3 bin 760 metre büz boru döşedik. Geçtiğimiz günlerde de yeni yaptığımız arıtma tesisini aktif hale getirerek %99 arıtılmış suların nehre ulaştırılmasını sağladık. Tüm bu çalışmalar neticesinde Asi Nehri bugünkü görünümüne kavuştu. Misafirlerimizi gezdirirken utanmayacağımız bir hal aldı. Işıklandırma ve çevre düzenlemesi konusunda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Asi Nehri’ni hak ettiği görünümüne kavuşturmuş olacağız” açıklamalarında bulundu.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları basımı olan kitabın lansmanındaki tüm gelir Antakya Soroptimist Derneği tarafından öğrencilere burs olarak aktarılacak.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.