Tayfur Sökmen vefatının 40. yılında anıldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Mayıs 2021 - 09:46

Tayfur Sökmen vefatının 40. yılında anıldı

Tayfur Sökmen vefatının 40. yılında anıldı
Son Güncelleme :

05 Mart 2020 - 18:19

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 40. yılında anıldı. Hatay Valiliğinde düzenlenen törende, Vali Rahmi Doğan, Atatürk ve Tayfur Sökmen anıtlarına çelenk sundu. Törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Vali Doğan, yaptığı konuşmada, çok anlamlı bir günde bir arada olduklarını söyledi.
Tayfur Sökmen’in ölümünün 40. yıl dönümünde onu ve silah arkadaşlarını minnetli ve şükranla yad ettiklerini belirten Doğan, şöyle devam etti:
“Rabbim onlardan razı olsun, onlar bir ömürlerini bu vatan için, bu millet için, bu toprak için serdiler. Onlar korkmadılar, onların cesareti, feraseti, kadirşinaslığı bu toprakları milletimize vatan olarak bıraktı. Allah onlardan razı olsun. Bugünler çok anlamlı günler… 1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen ile onun silah arkadaşı hangi mücadeleyi veriyorsa bugün bu millet de şu anda bu mücadeleyi veriyor. Bu topraklar çetin topraklar, bu coğrafyada tutunmak, bu coğrafyada bin yıldır yaşıyor olmak elbetteki maliyeti yüksek. Şehitlerimiz var Rabbim şehitlerimize gani gani rahmet etsin. Geçen hafta içerisinde İdlib’de meydana gelen o talihsiz olayda 33 Mehmetçiğimiz şehit oldu, yüreğimiz yandı, ciğerimiz yandı ancak bu vatan için bu milletin evlatları gözlerini kırpmadan canlarını feda edebilmektedir.”
Gazileri de ziyaret ettiklerini kaydeden Doğan, yaralı askerlerin bir an önce iyileşip taburlarına dönmek istediklerini kendilerine ilettiğini anlattı.
Yaklaşık 911 kilometre sınırı olan bir ülke olduklarını ifade eden Doğan, “Suriyeli 4 milyona yakın kardeşlerimizle burada birlikte yaşıyoruz. Avrupa kapılarındaki vahşeti, Avrupa kapılarındaki insansızlığın ne olduğunu televizyon ekranlarından görüyorsunuz. Resmi görevliler değil sivil vatandaşlar ellerindeki aletlerle Yunanistan’a geçmeye çalışan botları patlatmaya çalışıyorlar. Bu millet gerçekten büyük bir millet, 2011’den bu tarafa 4 milyon insanla birlikte yaşıyor, çocukları çocuklarımızla aynı okullarda aynı sıralarda tedrisat görüyor, kendileri aynı hastanelerde bizlerle tedavi görüyor, aynı sokakları paylaşıyoruz, aynı parklarda birlikte oturuyoruz, kalkıyoruz ama hiçbirisinde böyle bir vahşet görülmemiştir.” dedi.
Vali Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Şimdi yapılmak istenen; Türkiye’nin de kaldıramayacağı bir yükü tekrar Türkiye’nin üzerine yıkmak istiyorlar. İdlib’de malum 4 milyon insan yaşıyor. İdlib, Hatay büyüklüğünde bir şehir, İdlib’teki insanlar aslında İdlibli değil, Suriye’de muhalefet olan, Esad’a muhalefet gösteren, bütün insanlar uluslararası antlaşmalarla İdlib’e toplanmıştır. Bu insanlar şimdi kademe kademe Türkiye sınırına doğru itilmekte. Tabi bu Türkiye için bir güvenlik sorunu, Türkiye için bir sosyal sorun, Türkiye için bir ekonomik sorun oluşturmakta. Elbetteki Türkiye Cumhuriyeti Devleti de yapılması gerekeni yapacaktır. Eskiden yaptığı gibi, geçmişte yaptığı gibi bugün de yapacak kudreti vardır. İnşallah buradan da bu millet yüzünün akıyla çıkacaktır.”
Tayfur Sökmen ve silah arkadaşlarının gerçekten büyük bir fedakarlık göstererek bu ülkenin, milletin bir parçası olmayı tercih ettiğini ve devlet olmaktan vazgeçip Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir şehri olmayı tercih ettiğini kaydeden Doğan, Sökmen ve silah arkadaşlarına şükranlarını sundu.
“Bu mukaddes vatan toprağı bağrında nice Tayfur Sökmenler doğurmuş ve doğuracaktır”
Sökmen’in torunu Mehmet Mursaloğlu ise Hatay Cumhuriyetinin ilk ve tek Cumhurbaşkanı merhum Tayfur Ata Sökmen’in 40. ölüm yıl dönümünü minnet ve özlemle andı.
Hatay’ın üzerinde emelleri olan dış güçlerin geçmişte olduğu gibi günümüzde de bozguna uğrayacağını ifade eden Mursaloğlu, “Çünkü bizler, Atamızın ve silah arkadaşlarının ilkeleri doğrultusunda yaşamayı ve yaşatmayı şiar edindik. Bu bilinç var oldukça hiçbir emperyalist güce boyun eğmeyeceğimizi her zaman olduğundan çok daha güçlü bir sesle tüm dünya ülkelerine haykırıyoruz. Vatanını cansiparane bir şekilde savunan kahraman Türk milleti her zaman olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik ruhu içinde olmuştur ve olmaya devam edecektir.”
Mursaloğlu, Tayfur Sökmen’in ‘Hatay halkı, devlet olmayı değil millet olmayı tercih etmiş bir millettir” düsturuyla tüm dünyaya Hatay’ın her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu kararlılıkla ifade ettiğini vurguladı.
Sıkıntılı bir süreçten geçildiğini ve bu süreçten sadece milletçe tek yürek ve tek yumruk olarak refaha erebileceğini aktaran Mursaloğlu, “Bugün Tayfur Ata Sökmen’in ve silah arkadaşlarının misyonunu eleştirmenin yakışık olmayacağı gibi vatan topraklarımızın bütünlüğü ve özünde Misak-ı Milli ruhunu barındıran sınırlarımızı düşünmek bile gaflet ve hatta hıyanet ile eşdeğerdir. Unutulmamalıdır ki; bu mukaddes vatan toprağı bağrında nice Tayfur Sökmenler doğurmuş ve doğuracaktır.” şeklinde sözlerini tamamladı.
Törenin ardından Vali Doğan, Sökmen’in ailesini ağırladı.
Öte yandan törene, Sökmen’in ailesi ile kent protokolünün yanı sıra Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim de katıldı.YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.