Tayvan Kültür Merkezi Deri AtölyesiHizmete Girdi - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Nisan 2024 - 22:00

Tayvan Kültür Merkezi Deri Atölyesi
Hizmete Girdi

Tayvan Kültür Merkezi Deri Atölyesi<br>Hizmete Girdi
Son Güncelleme :

19 Ocak 2023 - 19:14

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde bulunan Tayvan Kültür Merkezi Deri Atölyesini de hayata geçirdi.
Yeni istihdam sahaları oluşturacak hizmetlerin çok önemli olduğunu, ifade ederek Deri atölyesinde üretimin devam ettiğini belirten Tayvan Kültür Merkezi Koordinatörü, Prof.Dr. Chiu Chen Yu yaptığı açıklamada; “Üretim, toplumları ileri taşıyan ve gelişimine katkı sunan objelerin başında gelmektedir. Özellikle istihdam noktasında önemli etkisi olacak hizmetleri gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Önemli olan yeni istihdam sahaları oluşturmaktır. Deri atölyemiz de sonraki aşamalarda çok kişiye istihdam imkanı sağlayacak. Şu an belirli ölçüde uyum çalışmasıyla devam ediyoruz. Tayvan Kültür Merkezi deri atölyemizin üretimini çoğaltarak, ihracat ağını genişleterek Reyhanlı geleceğine armağan edeceğiz. Açı, açığı olmayan, tüm gençlerin iş imkanı bulduğu bir Ereğli’yi oluşmaya kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Bunu sağladığımızda da en önemli hedefimiz olan huzur şehri Ereğli’yi inşa edeceğimize inanıyoruz. Refahı ve yaşam standardı yüksek olan bir toplumun huzura kavuşmasının önündeki engeller tek tek kalkacaktır” dedi.
Tayvan kültür Merkez Atölyesi hocası 42 yaşındaki Veddah Ahmet atölye ve çalışmaları ile verdiği bilgilerde; “Dedelerden kalma çırak olarak başladım. Baba ocağında yaptım. Derinin kucağına doğdum desem yalan olmaz. Suriye’de bu işi küçük çapta özel müşterilerimiz vardı. Biz hiç bir zaman makineleşmedik. Suriye’den 2015 yılında geldim. Burada deri sandalet işiyle başladım. Çok zor süreç yaşadım. Burada insanlar deri sandalete rağbet göstermiyordu. Daha sonra giyinip beğenince müşterilerim yavaş yavaş arttı. Evimin bir köşesini Atölye yaptım. Sonra Tayvan Kültür Merkezini duydum. Oraya gittim. Bay çuu ile tanıştım, ilk merkeze numune örnekler yaptım. Bay çuu’nun çok orjinal çizimleri vardı. Bende onları hayata geçirdim. Çok değişik orjinal resimler çizerek büyük bir keyifle yaptım. Çantaları bütün aşamalarıyla bir günde yapıyorum. Tayvan Kültür Merkezi sayesinde işimi büyük bir keyifle yapıyorum. Evimin çatı katında bir atölye ile başladığım bu işim. Şimdi Öğrencilerime kalıpla çalışmayı öğretmiyorum. Neden çünkü kalıplaşmış bir fikir oluşmasın. Özgün olmasını hedefliyorum Ayrıca üzerinde yaşadığımız ülkenin Tarihine bakarsak, Osmanlı zamanında deri işlemekte gerekli palamut ve diğer malzemelerin bol miktarda bulunması sebebiyle ordunun deri ihtiyacını karşılamak üzere bir merkez haline getirildiği atölyenin ilçeye değer katacak bir şekilde değerlendirilebileceği düşünüyorum.” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.