TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ İSTE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Mayıs 2024 - 12:04

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ İSTE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ  İSTE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI
Son Güncelleme :

27 Ekim 2022 - 18:33

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesinde bulunan, Tayvan Kültür Merkezinin Konukları İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri oldu.
Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü akademisyenlerinden Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mert Nezih RİFAİOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Ebru HARMAN ASLAN, Öğr. Gör. Müfit TENNİOĞLU, Arş. Gör. Ayşe NEHİR ve üçüncü sınıf öğrencileri Dünyada eşi ve benzeri olmayan Tayvan Kültür Merkezini incelemek ve araştırmak üzere Reyhanlı’ya geldi. Ekibe Reyhanlı Belediyesi İmar Müdürü Abdullah Salk eşlik etti.
Merkez yetkilisi aynı zamanda merkezinde müdürlüğünü yapan Muhammed Velid Abdi merkezle ilgili sunum gerçekleştirdi.
Tayvan Merkezi yetkilisi Velid, yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Mimarlık her ne kadar insanlığın ihtiyaçları doğrultusunda doğmuş bir sentez olarak kabul edilse de, varoluş süreci gerek biçim gerekse estetik açıdan mimari için bir başlangıç noktasıdır. Tanrı’nın bilinmezliğini çözmeye çalışan ve O’nu arayan insanoğlu, inanç sistemi döngüsünde ilk başta mimariyi araç olarak kullanmıştır. ilk mimari olarak bildiğimiz mağaralar ve mağaralarda yaşamış insan türüdür. Korunma amaçlı mağaralarda yaşadıkları ve mağara duvarlarına yaptıkları resimler hepimiz tarafından bilinmektedir. Peki bu mağara resimleri bize ne anlatmıştır? Bu resimler avladıkları hayvanları veya korktukları doğa olaylarını konu almıştır. Bunların bir ritüel olduğunu düşünürsek, bu resimler onları yırtıcı hayvanlardan, doğa olaylarından zarar görmemelerini sağlamak ve avlanmalarını kolaylaştırmak içindir. Onlar böylelikle korumuş ve yardım almıştır. Mimari; mağara duvarlardaki resimlerden anlıyoruz ki mimari bir nebze de olsa insanların korunması amaçlı bir sistemin temelidir. Bizde bu yolda ilerlerken Reyhanlı’ da bulunan Suriyeli Misafirlere bir nebze de olsa hem mimari açıdan farklı bir yapıyla mesaj verip hemde onlara destek amaçlı bir Kültür Merkeziyle hizmet vermekteyiz. Yapmış oldugumuz yapı o kadar dikkat çekti ki Dünya Çapında Dergilerde yer aldık ve farklı ülkelerden misafirler Merkezimizi ziyaretlerde bulundu. Şimdi de İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden kıymetli hocalarımızın ve öğrencilerinin merkezimizi ziyaret etmeleri bizleri onurlandırdı. Bizler, Tayvan Kültür Merkezi olarak Koordinatörümüz, Prof. Dr. Chıu Chen Yu önderliğinde Tayvan Kültür Merkezi Ailesi olarak; deneyimli kadromuz ve yenilikçi bakış açımızla, her daim Bilimin ve Bilime hizmet eden insanların yanında olmaya devam edeceğiz.”
İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mert Nezih RİFAİOĞLU Reyhanlı’da böylesine özel bir projenin gerçekleştirilmiş olmasından dolayı memnun olduklarını ve projede emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirtti.
Konuşmasında Hatay’da en çok tercih edilen Mimarlık Bölümü olarak öğrencilerinin Hatay’ın eşsiz mimari birikimlerini keşfetmelerinin mesleki eğitimlerine katkı sağladığına vurgu yaptı. İSTE Mimarlık Bölümü olarak güz döneminde İskenderun’da, Reyhanlı’da ve Antakya’da projeler gerçekleştirdiklerini belirten Rifaioğlu Tayvan Kültür Merkezi yetkililerini ve merkezin mimarı Prof. Dr. Chıu Chen Yu’u İSTE Mimarlık Bölümü’ne davet etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.