Tokdemir: Kepenk Kapatan Esnaflara Destek Verilmeli « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Eylül 2021 - 17:15

Tokdemir: Kepenk Kapatan Esnaflara Destek Verilmeli

Tokdemir: Kepenk Kapatan Esnaflara Destek Verilmeli
Son Güncelleme :

19 Şubat 2021 - 10:05

Bu Haber 19 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından cevaplandırılması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi sundu.
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, “Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyon verilerine göre 2020 yılı itibarıyla 99 bin 588 dolayında esnafın ekonomik kriz sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı, söz konusu rakamın mevcut pandemi ile beraber 2021 yılı mayıs itibarıyla 110 bini aşacağı öngörülmektedir” dedi.
Milletvekili Tokdemir, dolayısıyla hem mevcut ekonomik krizin derinleşmesi hem de sonrasında ortaya çıkan pandemi sebebiyle mücbir sağlık önlemleri gerekçesiyle kepenk indiren esnafların ekonomik ve sosyal anlamda desteklenmesi elzem bir hale gelmektedir ifadesine yer verdi.
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, bu bağlamda;
Hatay ve ilçelerinde 2020 yılından bu yana kapanan esnaf sayısı kaçtır? Söz konusu kapanma durumlarının gerekçeleri nelerdir? 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafalar için zarar tazmini noktasında bir önlem paketi oluşturma çalışması bulunmakta mıdır? Esnaf ve sanatkârların kira, SGK pirim ödemeleri ve vergi borçlarına yönelik bir destek paketi hazırlığı var mıdır? Esnaflara sağlanan Hazine destekli kredilerin yeterli olmadığı ve her nev’i esnafı kapsamadığı bilinmektedir. Bu kapsamda destek kapsamının genişletilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.