Tokdemir, MEB’den cevap bekliyor - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

29 Şubat 2024 - 04:27

Tokdemir, MEB’den cevap bekliyor

Tokdemir, MEB’den cevap bekliyor
Son Güncelleme :

29 Kasım 2019 - 13:01

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

İsmet Tokdemir, Hatay’da yaşayan yüksek Suriye nüfusu nedeniyle en büyük sorunun eğitimde yaşandığını belirterek Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) soru önergesini sundu.
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay’da yaşanan eğitim sorunu ile ilgili soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a sunarak yazılı olarak cevaplamasını talep etti.
Hatay’ın Suriye’de başlayan iç savaşın ardından 2011 yılından bu yana binlerce Suriyeliyi misafir ettiğini belirtti. Merkez okullarda ikili eğitimlere geçildiğini ve sınıf mevcutlarının kotayı aştığını ifade eden Tokdemir, “Hatay ili ve ilçelerindeki öğrenciler haksız rekabet durumuna düşecek ve ciddi bir biçimde başarılı olma şansları azalacaktır. Gerekli tedbirler acilen alınmadığı takdirde ileriki süreçlerde ciddi içtimaı problemler ve sosyal patlamalar yaşanacaktır” dedi.
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’in Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a sunduğu 4 soruluk önerge şu şekilde;
1- Hatay ili ve ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okulların fiziki şartlarının yeterli olmadığı bilinmektedir. Okulların fiziki şartlarının düzeltilmesi konusunda her hangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne zaman?
2- Sınıf mevcutlarının 45-50 öğrenciye ulaşan sınıfların mevcut sayılarının daha az sayıda olacak şekilde bir çalışma söz konusu mudur?
3- Hali hazırda köylerden ilçe merkezlerine yapılan “Taşıma Sistemi” benzeri daha az yoğunluk olan ilçelere taşıma sistemini getirmek için bir çalışmanız var mıdır?
4- Yoğunluğu az olan ilçelerdeki yatılı okullara ve pansiyonlara, Öğrenciler nakledilerek hem öğrenci yoğunlukları düşürülerek bütün evlatlarımızın eşit olarak Eğitim-Öğretim haklarından faydalanması imkânına kavuşturmak için Bakanlığın bir çalışması söz konusu mudur?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.