TSO Başkanı Zaroğlu: “Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı Cilvegözü’nün yükünü hafifletecek” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 01:43

TSO Başkanı Zaroğlu: “Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı Cilvegözü’nün yükünü hafifletecek”

TSO Başkanı Zaroğlu:  “Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı Cilvegözü’nün yükünü hafifletecek”
Son Güncelleme :

02 Ocak 2020 - 13:36

Bu Haber 34 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) başkanı Necmettin Zaroğlu, Türkiye’nin terörden arındırdığı Afrin ilçesine açılan, Kumlu ilçesine bağlı Hatay Hamamı Mahallesi’nde yapımı tamamlanarak hizmete giren Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nın hem Reyhanlı’daki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın yükünü hafifleteceğini ve hem de ülke ekonomisine pozitif destek sağlayacağını söyledi.
İHRACAT BAŞLADI, İTHALATTA SURİYELİ TACİRLERİN GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPILIYOR
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Başkanı Necmettin Zaroğlu, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan ihracatın başladığını, ithalat ve transit ticarette ise, akredite olan Suriyeli firmalarla ilgili devam eden soruşturmaların tamamlanmasından sonra ithalat ve 3. ülkelere transit taşımacılığın başlayacağını belirtti.
Ticaret Bakanlığı’nca açılan ve geçtiğimiz aylarda sınır ticareti yetkisinin valiliklere verilmesinden sonra, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nda alt yapı işlemlerinin tamamlanması ile birlikte ticaret başladı. TSO Başkanı Zaroğlu, günde 200-250 TIR kapasiteli olan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nda ihracatla ilgili ticari faaliyetin başladığını söyleyerek “Suriye’den ithalat ve transit ticarette ise, Suriyeli tüccarlar ve firmaların akredite olanları hakkında soruşturmalar devam ediyor. Tamamlanmasının ardından hem ithalat ve hem de 3. ülkelere transit taşımacılık başlayacaktır” dedi.
TIR’LAR AFRİN CİNDERES’E GİDECEK
Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan geçiş yapan ihracat malı yüklü TIR’ların gümrük kapısına yakın olan Afrin ilçesine bağlı Cinderes kasabasına kadar gideceğini ve taşıdıkları yükü burada boşaltarak aynı gün yurda dönüş yapacaklarını aktardı. CİLVEGÖZÜ’NÜN YÜKÜ HAFİFLEYECEK
Halen insani yardım malzemesi taşıyan araçların geçiş yaptığı Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan ihracat dışında ithalat ve 3. ülkelere transit taşımacılığın başlaması ile birlikte, günde ortalama 300-350 TIR’ın çıkış yaptığı Reyhanlı’daki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın yükünün hafifleyeceğini kaydeden Zaroğlu, gümrük kapılarının ülke ekonomisine pozitif destek sağlayacağını söyledi.
Öte yandan TSO Başkanı Zaroğlu ve yönetim kurulu başkan vekili Sait Şanverdi ile birlikte Zeytin Dalı Gümrük Kapısı Gümrük Müdürü Elmas Sakarya ve müdür yardımcısı Kenan Palay’ı ziyaret etti.

????????????????????????????????????

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.