TSO Başkanı Zaroğlu; kuru soğan üreticisi mağdur - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

13 Ağustos 2022 - 09:53

TSO Başkanı Zaroğlu; kuru soğan üreticisi mağdur

TSO Başkanı Zaroğlu; kuru soğan üreticisi mağdur
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 9:30

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, kuru soğanın tarlada kilo başına fiyatının 1 ile 1,5 lira arasında değiştiğini belirterek üreticinin mağdur olduğunu, bunun da sebebinin ithalat olduğunu söyledi.
Amik Ovası’nda kuru soğan hasadı devam ederken TSO Başkanı Zaroğlu, üreticinin mağdur olmaması için kuru soğan ithalatının hasat döneminde yasaklanması gerektiğini belirtti. Kuru soğanın Türkiye’de birçok bölgede hasat edildiğini belirten Zaroğlu, “Tarladaki fiyatı kilo başına 1 ile 1,5 lira arasında gidip geliyor, burada üretici mağdur oluyor. Soğan piyasada 5 lira ve üzerinde satılıyor. Suçlu üretici gibi algılanıyor. Oysa satıştan girdileri dahi elde edemeyen üretici fiyat karşısında zor günler yaşıyor. Önlenmesi için de hasat döneminde ithalat durmalı” dedi.
İTHALATA KARŞI DEĞİLİZ
Kuru soğan ile farklı ürünlerin ithalatına karşı olmadıklarını ancak, üretim alanında hasadın başladığı dönemlerde ithalata kısıtlama getirilmesi gerektiğini savunan Zaroğlu, ithalatın da gerekli odluğunu söyleyerek, “Üreticinin mağdur edilmemesi için devletimiz gerekli önlemleri almalı. Türkiye’de kuru soğan hasadı sona erdikten sonra ithalat yapılmalı. Aksi halde girdileri dahi kurtaramayan üretici çok büyük sıkıntı içerisine girmektedir. Ülke ekonomisin zarara uğramaması için tek çözüm ithalatın hasat döneminde durması ve üreticinin desteklenmesidir” diye konuştu.
Girdilerin çok yüksek olduğunu ve üreticinin bunun altından kalkamadığını kaydeden Zaroğlu, devletten gerekli desteği beklediklerini söyledi.

????????????????????????????????????

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.