Tuna: “Talep edilen ceza sevindirici” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2021 - 15:09

Tuna: “Talep edilen ceza sevindirici”

Tuna: “Talep edilen ceza sevindirici”
Son Güncelleme :

11 Temmuz 2017 - 8:42

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te meydana gelen, 53 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı saldırının faillerinin yargılandığı Ankara’daki duruşmaya katılan şehit yakınları sanıklar için istenen cezayı olumlu buldu.
11 Mayıs Şehitler Derneği Başkanı Ahmet Tuna, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cumhuriyet savcısının sanıklara 53’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ankara’daki Mahkemeye 40 aile ile gittiklerini belirten Ahmet Tuna, dernekte düzenlediği basın toplantısında “13. Duruşmaya katıldık. Cumhuriyet Savcısı Alper Taşkıran’ın talebine tüm şehit aileleri olarak sevindik” dedi.
Farklı mahkemeler olması nedeniyle Ankara Adliyesi’nde yoğun önlemler olduğunu belirten Tuna şunları söyledi:
“Yoğun önlemin nedeninin üç önemli davanın görülmekte olduğunu öğrendik. Cumhuriyet Savıcısı, davanın iddianamesini okudu. 53’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi cezasını duyunca çok sevindik. Biz bunu 4 yıldır bekliyorduk. Sevinicimizi de alkışlarla ifade ettik. Biz ulus olarak sevgimizi ya zılgıtla veya alkışla ifade ederiz. Başkaca bir amacımızda yoktu zaten. Çünkü bu karar bizi çok iyi tatmin etti. Bu nedenle Cumhuriyet Savcısı’na teşekkür ediyoruz.”
Adliyede polis ile yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü dile getiren ve bunun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyleyen Tuna, şöyle devam etti:
“Bizler şehit aileleri olarak Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımız, milletimizin emanetleriyiz. Verilen karardan memnunuz. Her zaman ülkemizin vatanımızın, milletimizin yanındayız. Ülkeyi böldürtmeyiz. Kışkırtma içerikli farklı haberlere hiç kimse inanmasın, ifadelerimiz yaşanan gerçeği anlatıyor.”
Polis müdahalesi sırasında başından yaralanan Dernek Başkan Yardımcısı Ahmet Yumuşak ise “Olaydan üzüntü duyuyuyoruz. Bir polis şehit yakınına vurabilir mi? Şehit annesine vurdukları için elinden aldım sonra da başıma telsizle vuruldu, biz bunu hak etmedik. Çok bedeller ödedik. Çok derinden üzüldük, polisten şikayetçi oldum” diye konuştu.
Basın toplantısına katılan Edibe Çalım adlı vatandaş ise mahkeme salonundan çıkarken polislerin kendilerini ‘itmesine ve darp etmesine’ üzüldüklerini söyledi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.