Türk Askerinin Reyhanlı’ya Girişinin 76. Yıldönümü Kutlandı - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

13 Ağustos 2022 - 09:00

Türk Askerinin Reyhanlı’ya Girişinin 76. Yıldönümü Kutlandı

Türk Askerinin Reyhanlı’ya Girişinin 76. Yıldönümü Kutlandı
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2015 - 13:27

Bu Haber 160 kez okunmuştur.
reklam

Türk askerinin Reyhanlı’ya girişinin 76. yıldönümü kutlandı.
Cumhuriyet Alanında, Atatürk Anıtı’na Kaymakam Yusuf Güler, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hacı Nuri Ünal, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi tarafından çelenk sunumu yapıldı. Törene katılanlar saygı duruşunda bulundu ardından İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi yaptı. Şanverdi, “Hatay ve Reyhanlı 20 yıl boyunca Fransızların işgali altında kalmıştır. Bu işgal sırasında Reyhanlı halkı da Türk devletinden ayrı kalmanın verdiği acıyı yaşamış, her şekilde özgürlük mücadelesine devam etmiştir. Halkımızın Türk Devleti bünyesinde var olma inancı hiçbir zaman kaybolmamış ve yüreklerde bir meşale olarak yanmıştır. Nitekim bu süreç Merhum Tayfur Sökmen’in devlet başkanlığında, 2 Eylül 1938 yılında bağımsız Hatay Devletinin kurulması ile başlamıştır. Ardından Hatay Devlet Meclisi Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhak kararı ile 23 Temmuz 1939’da “Hatay” adıyla bir vilayet olarak Türkiye Cumhuriyetine katılmıştır. Bu milat bize, 76 yıldır demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın haklı gururunu yaşatmıştır. Reyhanlı halkı olarak, atalarımızdan miras, şehitlerimizin kanı ile sulanmış bu toprakları her zaman olduğu gibi milli birlik ve beraberlik duygusu ile sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız. Ondan bir parça koparma düşüncesinde olanlara karşı canımız pahasına müdafaa edeceğimizi üstüne basarak söylüyoruz. 8 Temmuz Türk askerinin Albay Şükrü Kanatlı komutasında Reyhanlı’ya girişinin Onur günüdür. Şanlı ordumuzun Reyhanlı’ya girişinin 76’ncı Yıldönümü nedeniyle düzenlenen bu anlamlı günde bizlerle birlikte bulunmanızdan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bizlere 76 yıl önce, kutsal memleketimizi canları pahasına kazandıran aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor” dedi.
Belediye başkanlığındaki tebriklerin kabil edilmesinden sonra Belediye Başkanı Şanverdi ve belediye meclis üyeleri Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hacı Nuri Ünal’ı makamında ziyaret etti.
Şanverdi 8 Temmuz anısında Yüzbaşı Ünal’a plaket verdi.
Törene Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hacı Nuri Ünal, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yıldız, Belediye Meclis üyeleri, daire ve kurum müdürleri, gaziler, şehit ve gazi yakınları katıldı.
DSC_0062DSC_0079DSC_0099DSC_0119

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.