Türk Kızılayı İdlib’te yeni çadır kent kuruyor « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Ekim 2021 - 02:51

Türk Kızılayı İdlib’te yeni çadır kent kuruyor

Türk Kızılayı İdlib’te yeni çadır kent kuruyor
Son Güncelleme :

16 Ocak 2018 - 8:39

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Türk Kızılayı, İdlib Hama sınır bölgesindeki çatışmalardan kaçan sivillerin barınması için Türkiye sınırına yakın, Suriye’nin İdlib bölgesinde yeni bir çadır kent kuruyor.
İdlib-Hama sınır bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 65 bin kişinin İdlib’in güvenli bölgelerine doğru olan kaçışı sürerken Türk Kızılayı tarafından yeni çadır kent hazırlığına başladı.
Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Gümrük Kapısı karşısında bulunan Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı’na yakın Sarmada kasabasının kuzeyinde yer alan Kelbit bölgesinde daha önce AFAD tarafından zemin çalışmaları yapılan arazide kurulumuna başlanan çadırlar binlerce insana ev sahipliği yapacak.
Yaşanan göç sonrası bölgedeki kampların kapasitesinin üzerine çıkmasıyla harekete geçen ve ilk etapta 500 çadırdan oluşan kampın kurulumunu planlayan Türk Kızılayı, bölgeye çadırlarını ve uzman ekiplerini sevk etti. AFAD koordinesinde, kamp alanının düzenlemesini yaptıktan sonra çadırların kurulumuna başlandığı ve şu ana kadar 100 çadırın kurulumu gerçekleştirildiği ve kamp alanındaki su kuyusunun işler hale getirildiği, çatışmalardan kaçan insanların çadırlara yerleştirildiği belirtildi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.