TÜRK VE SURİYELİ ÇERKESLER EYLEM YAPTI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 07:05

TÜRK VE SURİYELİ ÇERKESLER EYLEM YAPTI

TÜRK VE SURİYELİ ÇERKESLER EYLEM YAPTI
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2015 - 19:38

Bu Haber 14 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde yaşayan ve ülkelerindeki olaylardan kaçarak ilçeye gelen Çerkesler, anavatanları Kuzey Kafkasya’dan Ruslar tarafından sürgün edilişlerinin 151’inci yıldönümünde protesto yürüyüşü yaptı.
Reyhanlı Çerkes Derneği önünde toplanan Türk ve Suriyeli Çerkesler ellerindeki “sloganların yer aldığı” flama, bayrak ve afişleri taşıdı.
Dernek önünden hareket eden ve yaklaşık 1 kilometre yürüyen kalabalık Reyhanlı Atatürk caddesine gelerek ellerinde ‘Soykırım, sürgün insanlık suçudur’, ’21 Mayıs’ı unutmadık unutturmayacağız’ yazılı döviz taşıdı.
Reyhanlı Çerkes Derneği Başkanı Uğur Pihava, “Sürgünde rol oynayan imparatorlukların bugunki mirasçıları Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’na sesleniyoruz; Uğradığımız bu tarihi haksızlığı sona erdirin” dedi.
Vatanımızla yeniden kucaklaşmamız için önümüzü açın diyen Pihava, şunları söyledi:
“Çerkesya’ya dönüşümüzü kolaylaştırın. Bize çifte vatandaşlık verin. Anavatanımız da barış ve istikrar içinde yaşamamıza fırsat tanıyın. Bugün dünyanın her tarafında meydanları dolduran Çerkes halkı ve dostları olarak, halkımızın yaşamış olduğu soykırım ve sürgünü unutmayacağız ve unutturmayacağız. “ diye konuştu.
Reyhanlı Dernek Başkanı Pihava, şöyle devam etti:
“İntikam değil adalet istediğimizi soykırımın ve sürgünün dün olduğu gibi bir insanlık suçu olduğunu, umudumuzu hiç kaybetmeden Çerkes halkının ulusal, demokratik mücadelesini sürdüreceğimizi, Dünyadaki demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren, ezilen halkların yanında olacağımızı buradan tüm dünya kamuoyuna duyururuz.” Şeklinde konuştu.
Grup daha sonra olaysız dağıldı.
DSC_0147DSC_0152DSC_0153DSC_0157DSC_0160DSC_0164DSC_0169DSC_0168

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.