Umut Oran : Türkiye’de Konuşlu Patriotlar Neden Devreye Girmedi ? « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2021 - 15:13

Umut Oran : Türkiye’de Konuşlu Patriotlar Neden Devreye Girmedi ?

Umut Oran : Türkiye’de Konuşlu Patriotlar Neden Devreye Girmedi ?
Son Güncelleme :

26 Mart 2015 - 20:34

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Chp İstanbul Milletvekili Umut Oran, Reyhanlı ilçesinde, Suriye’den atılan uzun menzilli füze ile meydana gelen patlamayı Meclis gündemine taşıdı. Oran, Başbakan Davutoğlu’na, “Türkiye’de konuşlu Patriotlar neden devreye girmedi, Reyhanlı’yı savunmasız bıraktı? Bu durum Türkiye’nin güvenliğinde, radar kapsama alanları bakımından büyük bir açık olduğunu mu göstermektedir?” diye sordu.
Umut Oran’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesi şöyle; ”
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Suriye sınırına yakın boş alanda önceki gece meydana gelen şiddetli patlamanın nedeninin, Suriye’den atılan uzun menzilli füze olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda;
Türkiye’de konuşlu Patriotlar neden devreye girmedi, Reyhanlı’yı savunmasız bıraktı? Bu durum Türkiye’nin güvenliğinde, radar kapsama alanları bakımından büyük bir açık olduğunu mu göstermektedir?
Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlu Patriot füzesavarları sadece Türkiye’deki ABD üs ve radarlarını mı korumaktadır? Üç ilimizdeki Patriot sisteminin kapsama alanları kaç kilometrekarelik alanı kapsamaktadır, hangi ileri korumaktadır? Bu üç füzesavar Patriot sisteminin korumasız bıraktığı sınır illerimiz hangileridir?
Suriye’nin, Akdeniz’e kıyısı bulunan Lübnan sınırına yakın Tartus kentinden fırlatılan ve Reylanlı’ya düşen bu füze için herhangi bir hava üssünde hareketlilik yaşandı mı, bu füze için hangi karşı önlemler anlık olarak alınıp devreye konuldu? Bu füze gelirken Türkiye herhangi bir şey yapabildi mi, angajman kuralları uygulandı mı?
Yaşanan son saldırı karşısında Hatay’da da Patriot sistemini kurulması gerekmiyor mu?”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.