Vali Ata’dan Kazı Alanında İnceleme « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 16:54

Vali Ata’dan Kazı Alanında İnceleme

Vali Ata’dan Kazı Alanında İnceleme
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2018 - 9:04

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Erdal Ata, ilimiz Antakya ilçesi Küçükdalyan Mahallesi sınırları içinde bulunan Roma dönemine ait Antik Hipodrom kalıntılarında incelemelerde bulundu.
26 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 16.30’da gerçekleşen inceleme gezisinde Vali Ata, Antik Antakya şehrinin merkezini oluşturan, antik kayıtlarda “Basileia” olarak da adlandırılan hipodrom ve tapınak alanında 2013 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) öğretim üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir başkanlığında yürütülen çalışmalarda gelinen son aşama hakkında bilgiler aldı.
Vali Ata daha sonra Hatay Arkeoloji Müzesi’ne geçerek Reyhanlı ilçesi sınırları içinde bulunan Tell Tayinat höyüğünde sürdürülen kazı çalışmaları hakkında da Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy P. Harrison’dan bilgiler aldı.
Hatay’ın dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Ata, geçmişi milattan önce 43 binli yıllara kadar dayanan ilimizin tarih ve kültür varlıkları açısından son derece büyük bir zenginliğe sahip olduğunu belirterek, ilimizdeki tarihi eserlerin tüm görkemiyle ortaya çıkarılmasının ve dünyaya tanıtılmasının Hatay’ın turizm potansiyeline büyük katkı yapacağını ifade eti.
Vali Ata’nın inceleme gezisine İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ve ilgililer de eşlik etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.